Ten robot sprzątający zmieni Twoje życie. Nowy Ecovacs ma mop idealny

W Polsce debiutują nowe roboty sprzątające Ecovacs Deebot X8 Omni i X8 Pro Omni. Warto się nimi zainteresować. Przez jeden szczegół może się okazać, że zmienią życie wielu Polaków, którzy nie szaleją za dywanami.
Ecovacs Deebot X8 Omni

Ecovacs Deebot X8 Omni

Ecovacs Deebot X8 Omni i X8 Pro Omni to roboty łączące odkurzanie z myciem podłóg. Oba zostały wyposażone w stacje dokujące, w których pojemnik na brud zostanie opróżniony, a rolka myjąca podłogę na mokro zostanie wyczyszczona i wysuszona. Oczywiście oba mają też sporo innych ciekawych funkcji, od kamery z podglądem domu na żywo przez system usuwania zaplątanych włosów po ponowne mopowanie trudnych plam.

Czytaj też: Nowy Thermomix TM7 wylądował. Ile kosztuje i czy warto go kupić?

Producent deklaruje, że robot sprzątający Ecovacs Deebot X8 Omni i jego bardziej zaawansowany wariant Pro ma moc ssania 18000 Pa. Rolka zamiatająca brud z podłóg i dywanów ma kształt litery V i prowadzi wszystkie zanieczyszczenia prosto do otworu ssącego. Rolkę można łatwo zdjąć i wyczyścić, ale raczej nie będzie to często potrzebne. Robot został wyposażony w system rozcinający zaplątane włosy i zasysający je do pojemnika na brud.

Ecovacs Deebot X8 Pro Omni od spodu
Ecovacs Deebot X8 Pro Omni od spodu

Ecovacs zapewnia także integrację z asystentami Google Home, Apple HomeKit i Amazon Alexa. Do obsługi urządzenia służy aplikacja mobilna Ecovacs Home. Co więcej, robot został wyposażony w asystenta głosowego YIKO-GPT, który ma rozumieć język naturalny. To powinno pozwolić na łatwe sterowanie nim poleceniami głosowymi, zależnymi od kontekstu. Można to robić także po polsku i w czasie rzeczywistym.

Ecovacs chwali się także czujnikami robota. Zapewniają one, że nie spadnie ze schodów, rozpozna dywan i dojedzie do narożników (TruEdge 3D). Pomoże w tym wysuwana zmiotka boczna. Ponadto system AIVI 3.0 rozpoznaje przeszkody do ominięcia, przy czym zapewnia sprzątanie jak najbliżej ich krawędzi. Robot przekracza progi o wysokości do 20 mm.

ecovacs deebot x8 pro omni
Ecovacs Deebot X8 Pro Omni wysuwa boczną zmiotkę, by dotrzeć do kątów

Opróżnianie pojemnika na brud, pranie mopa i wymiana wody odbywa się w stacji dokującej, gdzie znajduje się tradycyjny, wymienny worek. Niestety trzeba na nią zarezerwować trochę miejsca.

Wymiary robota Ecovacs Deebot X8 Pro Omni

Ozmo Roller czyli zawsze czysty mop

Ecovacs zdecydował się na montaż w robotach sprzątających mopa w postaci rolki z miękkim materiałem. Ma to uzasadnienie – mopa w takiej postaci można czyścić nawet podczas sprzątania. Rolka obraca się z prędkością 200 obrotów na minutę w kierunku przeciwnym do jazdy robota. To pozwala zebrać brud z podłogi, a następnie „zeskrobać” wodę z brudem do osobnego pojemnika. Po tym zabiegu mop jest ponownie zwilżony czystą, gorącą wodą (do 75°C).

Ecovacs Deebot X8 Pro Omni
Ecovacs Deebot X8 Pro Omni czyści rolkę mopa podczas sprzątania

Co ciekawe, robot może wykrywać uciążliwe plamy na twardych podłogach i przejechać po nich kilka razy w różnych kierunkach. Mop jest dociśnięty do podłogi i wywiera nacisk na poziomie 4000 Pa. To zapewnia prawdziwe szorowanie. Ponadto rolka wysuwa się na bok, by dotrzeć jak najbliżej krawędzi podłóg.

Czytaj też: Robot planetarny Kenwood Prospero+ KHC29.W0SI. Bogate wyposażenie za rozsądną cenę

Nie trzeba chyba w tym miejscu dodawać, że robot automatycznie podniesie rolkę mopującą, zanim wjedzie na dywan. Jego sensory wykryją zmianę sprzątanej powierzchni.

Ecovacs Deebot X8 Pro Omni podnosi rolkę mopa, zanim wjedzie na dywan
Ecovacs Deebot X8 Pro Omni podnosi rolkę mopa, zanim wjedzie na dywan

Po wszystkim robot wraca do stacji dokującej. Mop zostanie tam „wyprany” i wysuszony powietrzem o temperaturze 63°C. To powinno zapobiegać nieprzyjemnym zapachom i rozwojowi drobnoustrojów na mopie, a przy tym nie wymaga udziału domowników. Producent zapewnia, że ręczne czyszczenie jest potrzebne raz na 150 dni, czyli raz lub dwa razy w roku.

Czytaj też: Czy robot planetarny może ułatwić pracę w kuchni?  Zobacz, jak działa robot Bosch Serie 6 MUMS6ZS35!

Czym się różni zwykły od Pro?

Różnice między modelami Ecovacs Deebot X8 Omni i X8 Pro Omni są niewielkie, ale mogą być istotne dla sprzątających większe powierzchnie. Otóż robot „Pro” ma większy akumulator (6400 mAh zamiast 5200 mAh).

Pozostałe różnice dotyczą mopowania. Otóż wersja „Pro” może automatycznie dozować środek czyszczący dla mopa. Ma też kontrolę temperatury wody do mopowania w zakresie 40-75°C, co będzie istotne dla niektórych typów podłóg. Mop robota „Omni” może myć podłogi jedynie wodą o temperaturze 75°C.

Ostatnia różnica to oczywiście cena:

  • Ecovacs Deebot X8 Omni kosztuje 4899 zł;
  • Ecovacs Deebot X8 Pro Omni kosztuje 6299 zł.

Warto wiedzieć, że Ecovacs Deebot X8 Omni jest dostępny w wersji czarnej i białej, a droższy model Pro tylko w wersji czarnej.

Anna RymszaA
Napisane przez

Anna Rymsza