Innowacyjna technologia energii odnawialnej amerykańskiego start-upu Airloom Energy, mająca na celu maksymalizację potencjału wiatru, zyskała teraz znaczące wsparcie inwestorów. Na liście znajduje m.in. Breakthrough Energy Ventures, platforma innowacji prowadzona przez Billa Gatesa oraz stan Wyoming.
Czytaj też: Niemcy będą mieli potężne turbiny wiatrowe. Wybór dostawcy wzburzył cały kontynent
Dodatkowe 13,75 mln dol. pomoże Airloom Energy w uruchomieniu projektu pilotażowego w Wyoming, aby zweryfikować moc wyjściową i efektywność systemu oraz wykazać, że może on wytwarzać energię wiatrową za 1/3 ceny tradycyjnych turbin o poziomej osi. Start pierwszego systemu przypominającego kolejkę górską już latem 2025 r.
Neal Rickner, dyrektor generalny Airloom, mówi:
W obliczu wzrostu globalnego popytu na energię odnawialną technologia Airloom Energy oferuje przełom w obniżaniu uśrednionego kosztu energii (LCOE), jednocześnie rozwiązując problemy z łańcuchem dostaw, które od dawna utrudniają rozwój sektora wiatrowego.
Innowacyjne turbiny wiatrowe jak kolejka górska
Turbiny wiatrowe o poziomej osi obrotu (HAWT) to najbardziej popularny typ turbin wiatrowych, które służą do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną. Ich kluczową cechą jest to, że oś obrotu turbiny, czyli wał, jest umieszczona poziomo względem podłoża i równolegle do kierunku wiatru.
Czytaj też: Potężne przyrosty energii wiatrowej i słonecznej w 2023 r. Gdzie jest sufit?
Tradycyjne turbiny są produkowane w małych ilościach przy użyciu specjalistycznych materiałów. Wymagają unikalnego sprzętu transportowego do wysyłki i dużych dźwigów i przeszkolonych ekip do instalacji. Turbiny wiatrowe stale rosną, a ich łopaty są dłuższe niż boisko piłkarskie. Niedawno zainstalowana turbina morska w Chinach ma wysokość 50-piętrowego budynku. Ale rozmiaru łopat nie da się zwiększać w nieskończoność.
Przez wiele lat celem było opracowanie technologii wiatrowej, która jest wydajniejsza i prostsza w instalacji. Jednak wcześniejsze próby zastąpienia turbin HAWT zakończyły się niepowodzeniem z powodu niewystarczającej kombinacji wysokiej produkcji energii, niskich kosztów kapitałowych i solidności systemu.
Firma Airloom Energy zaproponowała inne podejście. Zamiast konwencjonalnych trzech dużych łopat na jednej wieży, ich innowacyjna konstrukcja zawiera 24-metrowe słupy podtrzymujące tor z 10-metrowymi pionowymi “skrzydłami”. Całość wygląda jak kolejka górska. Kiedy wieje wiatr, skrzydła poruszają się wzdłuż toru, generując energię.
Co ciekawe, tradycyjne turbiny wiatrowe są duże, ponieważ dłuższe łopaty mogą poruszać się szybciej na końcach, generując więcej energii. Nowa konstrukcja osiąga porównywalną produkcję energii przy mniejszej liczbie komponentów. Struktura jest prostsza, podtrzymując odpowiednik końcówki łopaty turbiny wiatrowej. Użycie mniejszej ilości materiału znacznie obniża koszty kapitałowe, dzięki czemu projekt stanowi mniej niż 1/10 kosztów konwencjonalnej turbiny, a instalacja jest bardziej przystępna cenowo.
Według Airloom, w przeciwieństwie do tradycyjnych turbin, których montaż często wymaga użycia dużych dźwigów – czasami kosztujących 50 000 dol. za samą dostawę – elementy tego nowego systemu można łatwo transportować na standardowych ciągnikach siodłowych, co umożliwia instalację elektrowni wiatrowych w miejscach, które wcześniej były niedostępne. Teraz przedstawiciele Airloom nawiązali dialog z deweloperami wiatrowymi, właścicielami aktywów i producentami energii, aby zbadać partnerstwa dla swoich kolejnych projektów.