Samsung TV to certyfikowana gwarancja bezpieczeństwa
Jak wynika z badań, już w 2023 roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało średnio siedem różnych urządzeń podłączonych do internetu. Do takowych zaliczyć można nie tylko smartfon czy komputer, ale też telewizor czy rozrastającą się gamę inteligentnych sprzętów domowych. Według szacunków, do 2028 roku ta średnia liczba może wynosić już szesnaście i spodziewamy się, że w kolejnych latach będzie jedynie rosła, wzraz ze wzrostem gamy produktów RTV i AGD, które można podłączyć do domowej sieci. Samsung, jako jeden z czołowych producentów takich urządzeń też przedstawił swoje dane. Wynika z nich, że pod koniec III kwartału ubiegłego roku, w Polsce do Internetu podłączonych 3, 8 mln telewizorów, 125 tysięcy pralek, prawie 65 tysięcy piekarników i ponad 44 tysiące lodówek marki Samsung.
Koncepcja inteligentnego domu (Smart Home) jest coraz bardziej popularna, zwłaszcza gdy sięgamy po sprzęty jednego producenta, którymi możemy zarządzać z poziomu jednej aplikacji. Daje to ogromną wygodę, ale też – o czym wiele osób zdaje się zapominać – stanowi nowy rodzaj zagrożenia. Inteligentne sprzęty zbierają o nas ogrom informacji, z których przestępca może wiele się dowiedzieć. Nawet na telewizorze przechowujemy obecnie dużo prywatnych danych, takich jak adres e-mail, hasła, dane teleadresowe, dane osobowe czy loginy do serwisów społecznościowych. Specjaliści ds. bezpieczeństwa podają, że w 2023 r. urządzenia Smart Home były atakowane średnio 10 razy dziennie.
Dlatego właśnie tak istotne jest, by producenci sprzętów dbali o odpowiednie zabezpieczenia, zwłaszcza w sytuacjach, gdy klienci mogą nie do końca pamiętać, jak ważna to kwestia. Samsung już od 12 lat rozwija i stale wykorzystuje swoją technologię Knox, będącą zaawansowanym, autorskim systemem zabezpieczeń urządzeń. To specjalne środowisko, łączące rozwiązania sprzętowe i programowe, które przetwarza wrażliwe i poufne dane w zamkniętych strefach, chroniąc je jednocześnie przed atakami złośliwego oprogramowania. Wszystkie dane przechowywane są w specjalnym cyfrowym sejfie – Knox Vault – obsługiwanym przez własny procesor i pamięć, co zapewnia mu dodatkową ochronę.
Zaletą systemu jest ochrona wielowarstwowa, realizowana na kilku poziomach. Knox chroni przed zagrożeniami pochodzącymi z zewnętrznych źródeł, takimi jak witryny phishingowe czy złośliwe oprogramowanie. W celu zabezpieczenia wprowadzania poufnych danych stosowane są zaawansowane metody, takie jak bezpieczna klawiatura ekranowa czy PIN, które minimalizują ryzyko przechwycenia informacji przez osoby nieuprawnione. Knox zapewnia także szyfrowanie i bezpieczne przechowywanie krytycznych danych, takich jak klucze kryptograficzne czy certyfikaty. Mechanizmy kontroli platformy Knox skutecznie ograniczają możliwość uruchamiania nieautoryzowanych aplikacji. Wdrożone zabezpieczenia zapobiegają wykonaniu niezweryfikowanych lub nieautoryzowanych plików binarnych, co eliminuje ryzyko infekcji systemu – wyjaśnia Samsung.
Technologię Knox znajdziemy m.in. w telewizorach Samsunga, działających pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen. Ich bezpieczeństwo potwierdzone zostało wieloma certyfikacjami. Jedną ze spełnianych przez nie norm jest TSI EN 303 645. Dotyczy ona cyberbezpieczeństwa urządzeń Internetu Rzeczy, opracowana przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych. Potwierdza ona, że Samsung dołożył wszelkich starań, by zapewnić użytkownikom swojego sprzętu ochronę przed cyberatakami związanymi z użytkowaniem inteligentnych urządzeń, co obejmuje aspekty bezpieczeństwa sprzętu, komunikacji i ochrony danych osobowych. W 2022 roku niemiecki instytut TÜV SÜD przyznał certyfikat „ETSI EN 303 645 Tested Mark” telewizorom Samsung Neo QLED 4K i QLED 4K 2022, potwierdzając ich zgodność z wymogami normy.
Telewizory Samsung są także zgodne z globalnymi standardami bezpieczeństwa Common Criteria. To międzynarodowy standard oceny bezpieczeństwa informatycznego, stosowany do weryfikacji skuteczności zabezpieczeń produktów elektronicznych. Samsung od 2015 roku corocznie odnawia certyfikat Common Criteria, potwierdzając swoje zaangażowanie w ochronę użytkowników przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Innym rodzajem certyfikacji jest popularny w środowisku bankowym i płatniczym standard PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) określający wymagania dotyczące ochrony danych posiadaczy kart kredytowych, mające na celu redukcję ryzyka oszustw finansowych. Weryfikacja zgodności ze standardem odbywa się corocznie, a audyt przeprowadzają niezależni kwalifikowani inspektorzy bezpieczeństwa. Samsung zapewnia też wysoki poziom ochrony transakcji cyfrowych poprzez certyfikowaną usługę Samsung Checkout, która od 2018 roku spełnia wymagania PCI DSS. Dzięki temu użytkownicy mogą bezpiecznie realizować płatności za treści cyfrowe i aplikacje na swoich telewizorach Samsung Smart TV, mając pewność, że ich dane są chronione zgodnie z najbardziej rygorystycznymi normami branżowymi.