Zobaczcie jak wygląda kosmos z małej skały oddalonej od Ziemi o 160 milionów kilometrów!
Dwa łaziki, nazwane Rover 1A oraz Rover 2B, zostały wysłane na powierzchnię asteroidy 21 września, przywiozła je tam sonda Hayabusa2. Podróż na miejsce zajęła jej trzy i pół roku.
Każdy z łazików waży około kilograma, swoją budową przypomina puszkę na ciastka. Poruszają się po powierzchni Ryugu za pomocą skoków. Wewnątrz mają odważniki, które dzięki bateriom słonecznym są wprawiane w ruch wirowy i generują moc.
Użytkownik Twittera o pesudonimie Transferrins stworzył animację poklatkową ze zdjęć lądowania jednego z łazików.
Rover-1B succeeded in shooting a movie on Ryugu’s surface! The movie has 15 frames captured on September 23, 2018 from 10:34 – 11:48 JST. Enjoy ‘standing’ on the surface of this asteroid! [6/6] pic.twitter.com/57avmjvdVa
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) September 27, 2018
Ryugu ma około 900 metrów średnicy, uważany jest za bardzo starą asteroidę typu C, której początki sięgają młodości Układu Słonecznego – ponad 4 miliardy lat temu. Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się jak najwięcej o przeszłości naszego układu badając asteroidę, bo od zdjęć znacznie ważniejsze są próbki, które łaziki pobiorą z powierzchni i wnętrza skał.
Podejrzewa się, że Ryugu ma w sobie wodę, dlatego nazwano go imieniem magicznego pałacu położonego na dnie morza.
– Nie mogę znaleźć słów by opisać jak się cieszę – powiedział Yuichi Tsuda, szefo projektu potwierdzając szczęśliwe dotarcie łazików na miejscu – To niesamowite być człowiekiem i żyć w tym momencie kosmicznej eksploracji.
Źródło: Science Alert