Podczas wiosennego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS), które odbywało się w formie hybrydowej, pracujący w Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) David Heldebrant zaprezentował nowy wynalazek rewolucjonizujący branżę budowlaną – czytamy w prasowej notce ACS.
Czytaj też: Do kosza z plastikowymi jednorazówkami. Nadchodzi epoka nowego materiału
Mało kto sobie zdaje sprawę, ale budownictwo jest sektorem generującym wiele zanieczyszczeń. Chodzi tutaj głównie o same procesy produkcyjne betonu, cementu, paneli i innych materiałów stanowiących elementy składowe budynków. Światowa Rada Budownictwa Ekologicznego przekazuje, że branża odpowiada za 11 proc. wszystkich emisji CO2 związanych z energią.
Z kompozytowego materiału zbudują całe tarasy
Naukowcy z PNNL doskonale znali problem emisyjności procesów produkcyjnych, więc postanowili sprawdzić alternatywne sposoby wytwarzania materiałów. Zaczęli od prostych elementów, jakimi są deski tarasowe. Znamy je doskonale wszyscy. Przydomowe tarasy (a czasami nawet balkony) są często wykładane specyficznymi panelami, które nierzadko są mieszanką drewna i tworzywa sztucznego.
Czytaj też: Ta cząsteczka może zmienić trwałość każdego polimeru – od materiału na etui na telefony po pociski rakietowe
Uczeni zdecydowali o wykorzystaniu do badań desek kompozytowych. W ich skład wchodzą nie tylko wióry drzewne, ale również polietylen o dużej gęstości (HDPE). Żeby zmniejszyć emisyjność produkcji desek, postanowiono opracować wypełniacz z odpadów produkcyjnych, które w normalnej sytuacji są spalane.
Wypełniacz zbudowano z niskiej jakości węgla brunatnego i ligniny, które zmieszano ze sobą w taki sposób, aby pochłaniały jak najwięcej dwutlenku węgla. Wypełniacz połączono z HDPE, uzyskując finalny produkt. Kompozyt zawiera w 80 proc. wypełniacz, ale mimo tego jest bardzo wytrzymały i spełnia międzynarodowe normy budowlane.
Co ciekawe, powyższy sposób produkcji jest tańszy od konwencjonalnych metod o 18 proc. – donoszą naukowcy. Ponadto kompozytowe deski magazynują w sobie więcej CO2. Gdyby wszystkie deski tarasowe sprzedawane w USA w ciągu roku zamieniono na nowe, można byłoby zmagazynować aż 250 tys. ton dwutlenku węgla. Wartość ta odpowiada rocznej emisji gazów przez 54 tys. samochodów.
Czytaj też: Jak zmienić zwykłe okulary w noktowizor? Wystarczy cienka powłoka ze specjalnego materiału
Badania dotyczyły (póki co) dość marginalnego materiału, ale były one początkiem dla szerszych prac na nowymi metodami bardziej zrównoważonego produkowania elementów budowlanych. W dalszej kolejności uczeni przysiądą nad ekologicznymi ogrodzeniami z niskoemisyjnych kompozytów. Warto dodać, że deski tarasowe nie pozostaną tylko wspomnieniem na papierze, ponieważ zespół pracuje nad ich komercjalizacją. Niewykluczone, że latem 2025 roku pojawią się one już u sprzedawców detalicznych w USA.