Tysiące ludzkich struktur w dorzeczu Amazonki. Kto je stworzył?

Dorzecze Amazonki to obszar tak ogromny i gęsto porośnięty lasami, że wciąż niewiele wiemy o tym, co znajduje się pod baldachimem drzew. Wyniki nowych badań wskazują, że mogą skrywać się tam starożytne struktury ludzkie. Jaka cywilizacja je stworzyła?
zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Rdzenne społeczności zamieszkują dorzecze Amazonki od ponad 12 tys. lat. Na przestrzeni wieków te starożytne ludy opracowały różne techniki uprawy i przekształcania otaczającej ich ziemi. Miały głęboką wiedzę na temat robót ziemnych, dynamiki drzew, wzbogacania gleby, a także ekologii roślin i zwierząt. Pozwoliło im to stworzyć udomowiony krajobraz, w którym łatwiej było się odnaleźć.

Czytaj też: Niebywałe znalezisko na południu Polski. W grobie odkryto ciało jakiegoś mężczyzny ze Wschodu

Te zmiany wywarły trwały wpływ na las, który teraz porasta dorzecze Amazonki. Wielkość i skala tych przekształceń nie zostały poznane, gdyż nigdy wcześniej nie przeprowadzono kompleksowych badań stanowisk prekolumbijskich (okresów historii poprzedzających przybycie Hiszpanów do Ameryki Południowej w XV wieku) w całym dorzeczu Amazonki. Zespół naukowców z National Institute for Space Research w Brazylii pod kierunkiem Vinícius Peripato postanowił to zmienić. Szczegóły opisano w czasopiśmie Science.

Dorzecze Amazonki skrywa wiele tajemnic

Wykorzystując LiDAR (Light Detection and Ranging) uczeni zidentyfikowali wiele wcześniej nieznanych prekolumbijskich konstrukcji i robót ziemnych w mocno zasłoniętych lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Technika ta zasadniczo wykorzystuje światło do skanowania i mapowania świata pod koroną lasu. Może wykrywać i mierzyć niewielkie zmiany w topografii powierzchni terenu.

Czytaj też: Ta świątynia była źródłem wielu legend. Archeolodzy wykazali, że naprawdę istniała

Naukowcy przeszukali 5315 km2 danych z badania LiDAR i odkryli 24 nieznane konstrukcje stworzone przez człowieka, w tym ufortyfikowane wioski, konstrukcje obronne i ceremonialne, osady na szczytach gór i geoglify.

Udało się zidentyfikować także zależności pomiędzy przewidywanym prawdopodobieństwem robót ziemnych a występowaniem i liczebnością udomowionych gatunków drzew. Nie tylko odkryto powiązania między nimi, ale także ujawniono aktywność rdzennych społeczności prekolumbijskich w praktykach gospodarki leśnej, które wywarły trwały wpływ na współczesną ekologię Amazonii.

Ludzkie struktury odkryte w dorzeczu Amazonki /Fot. Mauricio de Paiva

Znaczenie badania nie polega na dokładnym wskazaniu wszystkich struktur ludzkich. Chodzi raczej o skalę zaangażowania człowieka w las deszczowy Amazonii. Amazonia nie jest regionem “naturalnym”, wytwarzanym wyłącznie przez rośliny i zwierzęta inne niż ludzie, lecz regionem “biokulturowym”, zdefiniowanym przez interakcję człowieka z przyrodą.

Dr Takeshi Inomata, archeolog z University of Arizona, podsumowuje:

Wciąż panuje powszechne przekonanie, że Amazonia to rozległy, dziki obszar, ale to nieprawda. To badanie naprawdę dobrze pokazuje, że w tym środowisku było duże zaangażowanie ludzi.