22 zagadkowe sygnały z jednego źródła w kosmosie zadziwiają naukowców

Dla wszystkich poszukiwaczy obcych cywilizacji przestrzeń kosmiczna wydaje się przeraźliwie cicha. W rzeczywistości jednak takiej absolutnej ciszy w przestrzeni kosmicznej nie ma. Doskonałym przykładem może być tutaj prawdziwe bogactwo sygnałów, które docierają do nas z przestrzeni kosmicznej praktycznie z każdego kierunku. Wśród tych sygnałów znajdują się m.in. ultrakrótkie i trudne do uchwycenia szybkie błyski radiowe (FRB).
22 zagadkowe sygnały z jednego źródła w kosmosie zadziwiają naukowców

Międzynarodowy zespół naukowców poinformował właśnie o odkryciu nowego źródła takich błysków radiowych. Po raz pierwszy nowe źródło dało o sobie znać na początku lutego 2024 roku. Od tego czasu jednak do końca lipca badacze zarejestrowali aż 22 błyski pochodzące dokładnie z tego samego miejsca. Szczegóły odkrycia zostały opublikowane jak na razie na portalu preprintów naukowych arXiv.

Warto tutaj przypomnieć, że szybkie błyski radiowe są niezwykle trudne do uchwycenia. Jakby nie patrzeć trwają one zaledwie tysięczne części sekundy. Nic dziwnego, że ustalenie źródła i natury takiego błysku stanowi prawdziwe wyzwanie, nawet jeżeli w trakcie błysku akurat odpowiedni fragment nieba monitorowany jest przez radioteleskopy. W zależności od przypadku naukowcy zauważają, że źródłem błysków mogą być pulsary radiowe, lub też magnetary.

Czytaj także: O krok od rozwiązania zagadki tajemniczych radiowych błysków z kosmosu! Satelity obserwowały moment ich emisji

Najnowszy błysk został zarejestrowany przez kanadyjski radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) znajdujący się w obserwatorium w kanadyjskiej miejscowości Kaledan. Głównym zadaniem tego instrumentu jest odkrywanie i badanie pulsarów oraz innych źródeł sygnałów radiowych. To zresztą właśnie ten instrument odpowiedzialny jest za odkrycie jak dotąd największej liczby szybkich błysków radiowych.

Źródło błysku znajduje się w pobliżu jasnej galaktyki eliptycznej. To pierwszy taki przypadek

Opisywany tutaj błysk radiowy został skatalogowany pod numerem FRB 20240209A. Zarówno ten, jak i następujące po nim kolejne błyski z tego źródła charakteryzują się wąskim pasmem. Co więcej, jak wiele innych szybkich błysków radiowych, także i ten błyska w naszą stronę nieregularnie, doświadczając okresów wzmożonej aktywności.

Czytaj także: Tajemnicze sygnały z kosmosu. Naukowcy powoli odszyfrowują źródło szybkich błysków radiowych

Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jeden fakt. Szczegółowa analiza kierunku, z którego dotarł do nas ów szybki błysk radiowy, wykazała, że jego źródło znajduje się w jasnej, ale i spokojnej galaktyce eliptycznej. To akurat nietypowa informacja, bowiem jest to pierwszy przypadek źródła FRB znajdującego się w galaktyce nieaktywnej. Co więcej, nigdy wcześnie nie obserwowano żadnego źródła szybkich błysków radiowych w jakiejkolwiek galaktyce eliptycznej.

Astrofizycy wskazują także, że samo źródło znajduje się około 130 000 lat świetlnych od centrum rzeczonej galaktyki. To z kolei oznacza, że mamy tutaj do czynienia albo z gwiazdą wyrzuconą grawitacyjnie z wnętrza galaktyki, albo też z gwiazdą znajdującą się w niedostrzeżonej jeszcze galaktyce karłowatej krążącej wokół wspomnianej wyżej galaktyki eliptycznej.