Archeologiczna perła z bałtyckiego klifu. Tego jeszcze nie było

Przedstawiciele Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli w Kamieniu Pomorskim dokonali odkrycia, które sami określają mianem najcenniejszego w swojej historii. Tamtejsi poszukiwacze działali na terenie województwa zachodniopomorskiego, gdy w pewnym momencie natknęli się na zagadkowy sztylet. Poświęcone mu badania dostarczyły niesamowitych informacji.
Archeologiczna perła z bałtyckiego klifu. Tego jeszcze nie było

Spoczywający w gliniastej bryle artefakt trafił na razie do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Oględziny przeprowadzone przez archeologów sugerują, że może to być broń licząca około 2800 lat. Głos w sprawie zabrał prezes rzeczonego stowarzyszenia, Jacek Ukowski, który wyjaśnił, iż na potrzeby prowadzonych działań korzystał z wykrywacza metali. Dzięki niemu zorientował się, że w znalezionej bryle może znajdować się coś cennego.

Czytaj też: Niezwykłe odkrycie w lesie pod Iławą. Ten przedmiot pamięta czasy pierwszych Piastów

Ale to, co ujrzał, okazało się prawdopodobnie nawet bardziej niesamowite, niż mógł się spodziewać. W oderwanej od bałtyckiego klifu warstwie znajdował się bowiem sztylet wywodzący się z tzw. okresu halsztackiego. Oznacza to jego genezę sięgającą wczesnej epoki żelaza. Bogato zdobiony przedmiot jest imponującej długości, ponieważ ma aż 24,2 cm.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Jak na razie archeolodzy debatują nad przeznaczeniem sztyletu. Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, bierze pod uwagę scenariusz, w którym obiekt ten był powiązany z kultem solarnym. Nie można też odrzucić wariantu, iż należał do wysoko postawionego wojownika. To, co jest natomiast pewne, to niebywała jakość wykonania.

Twórca sztyletu musiał być mistrzem w swoim fachu. Pokrywające go zdobienia rozciągają się na całej długości broni, a naukowcy będą chcieli przeprowadzić szczegółowe analizy. Na ich podstawie określą skład wykorzystanego stopu, na przykład poziom miedzi oraz cyny, co powinno ułatwić identyfikację miejsca pochodzenia oręża. Poza tym eksperci mają w planach zbadanie śladów zużycia.

Wstępne badania sugerują, jakoby znaleziony na bałtyckiej plaży sztylet miał około 2800 lat. W oczy rzuca się jakość jego wykonania oraz efektowność powstałych zdobień

Ten ostatni aspekt będzie wyjątkowo istotny, ponieważ powinien wykazać, czy sztylet był stosowany w walce czy miał raczej symboliczny charakter i wykorzystywano go na potrzeby dawnych rytuałów. Świetnie zachowany artefakt jest pokryty linearnymi półksiężycami oraz krzyżami przywodzącymi na myśl gwiazdy. Widać na nim również zdobienia przypominające konstelacje. Spiczastą główkę pokrywa z kolei naprzemienny ornament sięgający ostrza.

Czytaj też: Historia Afryki do zmiany. Zagadkowa cywilizacja rozwijała się tam już dawno temu

Jak na razie nie ujawniono, gdzie dokładnie miało miejsce odkrycie. Wiadomo, iż doszło do niego na terenie województwa zachodniopomorskiego, lecz na tym informacje się kończą. Nie wiadomo też, gdzie wykuto sztylet. Jedna z hipotez wskazuje na południe Starego Kontynentu, skąd broń mogła trafić na wybrzeże Bałtyku. Nowe fakty w tej sprawie powinny pojawić się po tym, jak archeolodzy zyskają możliwość przeprowadzenia kompleksowych ekspertyz znalezionego na plaży obiektu.