Kilkunastu chorych, którzy zostali przetransportowani do tymczasowego szpitala na Narodowym, to pacjenci z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, który znajduje się przy ul. Wołoskiej.Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przypomniał, że szpital ten jest organem prowadzącym dla szpitala na Stadionie Narodowym.
Kraska poinformował też, że na razie do szpitala polowego będą kierowani chorzy w stanie lekkim tak, aby „uwalniać w stacjonarnym szpitalu miejsca dla kolejnych ciężko chorych”. Zapewnił jednak, że w razie wzrostu chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 Narodowy jest przygotowany do ich leczenia w równym stopniu, jak szpitale tradycyjne.
Drony i autobusy na pomoc
Aby odciążyć karetki pogotowia, pacjenci kierowani do szpitala tymczasowego mają być transportowani na miejsce specjalnie do tego przystosowanymi autobusami miejskimi – podaje Polsat News. Władze Warszawy zapowiedziały, że przygotują do tego celu dwa pojazdy.
Kolejny problem – brak odpowiedniego laboratorium do badań próbek pobieranych od pacjentów – ma rozwiązać dronowy system transportowy (DTS). Powietrzny korytarz między Stadionem Narodowym a szpitalem CSK MSWiA miałby być wykorzystywany do przewożenia próbek wymazów i krwi pobieranych od pacjentów. Drony potrafią pokonać tę trasę w zaledwie 8 minut.
– Firma Spartaqs zadeklarowała wsparcie szpitala CSK MSWiA w walce z COVID-19 poprzez technologię, którą posiada. Chodzi o technologię dronoidów cargo – skomputeryzowanych robotów latających. Firma ma podpisany list intencyjny na opracowanie systemu transportu dronami, który będzie wspomagać transport medyczny – powiedział Dariusz Werschner, koordynator projektu z ramienia Spartaqs.
Aby umożliwić połączenie obu placówek dronową drogą, wyznaczono specjalną strefę powietrzną oraz zaplanowano dwa lądowiska – jedno przy stadionie, a drugie przy szpitalu na Wołoskiej.
– Szpital przygotuje paczkę, którą my przejmiemy w module cargo zamykanym na specjalny klucz. Osoby trzecie nie mają do niego dostępu. Później ten dronoid, niezależnie od sytuacji na drogach pokona wyznaczoną trasę w 8 minut – mówi Werschner w rozmowie z Polsat News.
1200 łóżek
Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym został uruchomiony jako pierwszy ze szpitali polowych w całym kraju. O planach jego stworzenia Ministerstwo Zdrowia oficjalnie poinformowało w drugiej połowie października. Poza Warszawą szpitale tymczasowe mają powstać m.in. w Krakowie czy Poznaniu. Docelowo MZ chce, aby każde województwo miało co najmniej jeden tego typu obiekt.
Szpital na Narodowym docelowo ma dysponować 1200 łóżkami i być przygotowany do przyjmowania pacjentów nawet w ciężkim stanie, wymagających tlenoterapii.
W czasie czwartkowej konferencji prasowej na Stadionie Narodowym pemier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim zaangażowanym w jego utworzenie. Podziękował także medykom i pracownikom ochrony zdrowia za wytężone wysiłki ostatnich miesięcy i zaapelował do Polaków o przestrzeganie obostrzeń, aby uniknąć narodowej kwarantanny.
Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Ostatniej doby odnotowano ponad 27 tys. zakażeń i 367 zgonów. Łącznie od początku epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano 466 679 przypadków zakażenia, a zmarły 6 842 osoby.