Langenberger, która swoje zdjęcie opublikowała na Facebooku, podkreśla że choć naukowcy twierdzą, że populacja niedźwiedzi polarnych w Svalbard jest stabilna, to regularnie widuje się tam wychudzone i głodujące samice tego gatunku.
“Widzę, że lodowce cofają się od kilkudziesięciu do kilkuset metrów rocznie. Pokrywa śnieżna topi się w rekordowym tempie. I to prawda, widziałam niedźwiedzie w dobrym stanie, ale jest też mnóstwo martwych albo głodujących zwierząt. Niedźwiedzie, które chodzą po brzegu, szukają pożywienia, próbują polować, wyjadają jaja ptaków, mchy i wodorosty” – napisała autorka zdjęcia.
Według Langenberger w dobrym stanie są zazwyczaj samce. Z kolei samice, które zostają na lądzie i opiekują się młodymi są zazwyczaj przerażająco wychudzone. Tymczasem nowe badania naukowców potwierdzają, żehttp://www.focus.pl/przyroda/niedzwiedzie-polarne-nie-adaptuja-sie-do-zmian-klimatycznych-12736http://www.focus.pl/przyroda/niedzwiedzie-polarne-nie-adaptuja-sie-do-zmian-klimatycznych-12736i radzenia sobie ze stratami żywności na Arktyce.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała niedźwiedziom polarnym status gatunku narażonego na wyginięcie. W ciągu ostatnich 45 lat ich populacja zmniejszyła się aż o 30%. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest topnienie lodu i globalne ocieplenie.
Przyszłość niedźwiedzi polarnych stoi pod znakiem zapytania. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ocenia: “Globalne zmiany klimatyczne stwarzają poważne zagrożenie dla siedlisk niedźwiedzi polarnych. Najnowsze prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 50 lat ilość morskiego lodu radykalnie będzie się zmniejszać.”
Czytaj więcej:
- http://www.focus.pl/przyroda/99-ptakow-morskich-bedzie-jadla-plastik-do-2050-12910
- http://www.focus.pl/przyroda/zwierzat-morskich-o-polowe-mniej-od-1970-12989