Zeszli pod wodę i odnaleźli szklane artefakty. Ponad sto przedmiotów wyciągniętych z morza

Burgas słynie z ośrodków wczasowych, ale i fani archeologii mogą tam znaleźć wiele fascynujących miejsc. Eksploracją jednego z nich zajęli się niedawno nurkowie, którzy dotarli do licznych skarbów.
Zeszli pod wodę i odnaleźli szklane artefakty. Ponad sto przedmiotów wyciągniętych z morza

Arenę prowadzonych poszukiwań stanowiła zatoka Chengene Skele, gdzie już w 2020 i 2021 roku doszło do kilku istotnych odkryć. Łącznie wydobyto wtedy 310 fragmentów naczyń wykonanych ze szkła. Tym razem lista znalezisk zdecydowanie się wydłużyła, ponieważ uczestnicy ekspedycji mówią o co najmniej 112 kolejnych artefaktach. 

Czytaj też: Statek sprzed 4000 lat znowu pływa. Niebywała historia z Bliskiego Wschodu

Przedstawiciele Regionalnego Muzeum Historycznego w Burgas sugerują, iż znaleziska te stanowią pokłosie katastrofy sprzed wieków. Być może w wyniku sztormu doszło wtedy do zatonięcia statku, na co wskazuje obecność łańcuchów stosowanych w celu rzucania kotwic. Mimo wszystko to jedynie hipoteza, ponieważ jak na razie nie udało się zlokalizować żadnego wraku, który mógłby zostać powiązany ze szklanymi przedmiotami.

Wnioski wyciągnięte na podstawie analizy dokonanych znalezisk powinny mieć przełożenie na to, jak historycy rozumieją okres osmański na Bałkanach. W szczególności chodzi o prowadzony wtedy handel i transport morski, a także działania rzemieślników tworzących wspomniane naczynia. 

Szklane artefakty znalezione u wybrzeży Bułgarii mogły być produkowane w warsztatach na weneckiej wyspie Murano, mających w tym zakresie wielowiekowe tradycje

Być może wcale nie pochodziły one z tego regionu, gdyż wstępne ustalenia wskazują na produkcję prowadzoną na wyspie Murano w Wenecji. Tamtejsze warsztaty są niezwykle popularne właśnie ze względu na wielowiekowe tradycje z zakresu produkcji szklanych przedmiotów. Wydaje się, iż właśnie na terenie dzisiejszych Włoch mogły zostać wyprodukowane artefakty znalezione u wybrzeży Bułgarii. Ich pochodzenie miałoby sięgać drugiej połowy XVI bądź początku XVII wieku.

Czytaj też: Drewniane elementy sięgają epoki kamienia. Archeolodzy poznali sekrety tego miejsca

Datowanie tych obiektów oraz ustalanie okoliczności, w jakich doszło do zatonięcia statku, będzie przedmiotem dalszych badań. Poza tym archeolodzy chcieliby się dowiedzieć czegoś na temat starożytnej ceramiki greckiej, ołowianego odważnika z okresu rzymskiego czy średniowiecznej ceramiki. W południowo-wschodniej części zatoki Chengene Skele udało się zidentyfikować pozostałości molo, o którym wspominają relacje pisane przez handlarzy i dyplomatów.