Sensacyjne odkrycie! Cmentarzysko wikingów z zabytkami spoza kraju

Kilkadziesiąt szkieletów pochodzących z epoki wikingów zostało znalezionych na terenie Danii. Uwagę archeologów zwrócił nie tylko świetny stan ich zachowania, ale również fakt, że szczątkom towarzyszyły artefakty pochodzące spoza granic tego kraju.
Sensacyjne odkrycie! Cmentarzysko wikingów z zabytkami spoza kraju

Datowanie kości wskazuje na ich pochodzenie z IX i X wieku. Łącznie mowa o około pięćdziesięciu szkieletach. Za ich wydobyciem stoją przedstawiciele Muzeum w Odense. Poza tym na terenie tego samego stanowiska zlokalizowano pięć grobów, w których składane były szczątki poddane kremacji. Oczywiście pochówki zawierające kości stanowiły zdecydowanie bardziej kuszący aspekt, ze względu na możliwość analizy szczątków.

Czytaj też: Tajemnicze ruiny z czasów średniowiecza odkryte w Anglii. Najstarsze z tamtejszych obiektów mają 6 tysięcy lat!

Były one zlokalizowane na cmentarzu wykorzystywanym w IX i X wieku, którego całkowita powierzchnia wynosi około 2000 metrów kwadratowych. Dodajmy do tego bardzo dobry stan zachowania szczątków, a zrozumiemy, dlaczego naukowcy poświęcili im tak wiele uwagi. Dzięki planowanym badaniom naukowcy będą mogli zebrać szereg informacji na temat stanu zdrowia, diety i pochodzenia pochowanych w tym miejscu osób.

Jednym z nowatorskich aspektów w odniesieniu do pochówków wikingów byłoby określenie, czy zmarli byli ze sobą spokrewnieni. Znalezione na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, szkielety nie zostały umieszczone w ziemi same. Zmarłych “wyposażono” w różnego rodzaju przedmioty grobowe, których pochodzenie sięga poza granice Danii.

Przedmioty znalezione w grobach pochodzących z epoki wikingów pochodziły zarówno z Danii, jak i spoza granic tego kraju

To z kolei wskazuje na sprawnie funkcjonujące sieci handlowe łączące ten region Starego Kontynentu we wczesnym średniowieczu. Biorąc pod uwagę możliwość przeprowadzenia badań genetycznych naukowcy już zacierają ręce na myśl o wyciągniętych w ten sposób wnioskach. W planach jest ustalenie, skąd zmarli przybyli w te okolice i jak wyglądały ich powiązania rodzinne.

Za dobry stan zachowania szczątków odpowiada wysoki poziom wody oraz sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu kości nie podlegały poważnemu rozkładowi, a materiał genetyczny nadaje się do szczegółowych analiz. Szkielety są w zasadzie kompletne: zawierają kończyny, a nawet wszystkie palce u stóp i dłoni. Jeśli chodzi o przedmioty grobowe, to te mają postać noży, broszek czy pereł. Najbardziej nietypowy wydaje się natomiast… wóz umieszczony w obrębie pochówku.

Czytaj też: Tysiące skarbów w ruinach chińskiego miasta. Jego geneza sięga prehistorii!

Ten zaskakujący element okazał się przeznaczony dla kobiety, która mogła podróżować tym samym pojazdem. W jej grobie znalazły się także inne drogocenne przedmioty, takie jak bogato zdobiony naszyjnik, żelazny klucz oraz nóż ze srebrną rękojeścią. Fragment szkła miał najprawdopodobniej pełnić rolę amuletu. W innym grobie znaleziono niemałe bogactwo przedmiotów, z fragmentem kryształu górskiego pochodzącego z Norwegii na czele. To jeden z co najmniej kilku artefaktów wywodzących się spoza Danii i wskazujących na istnienie rozwiniętych sieci handlowych na przełomie IX i X wieku.