Szakardnica (Synanceia verrucosa) to drapieżna ryba morska z rodziny skorpenowatych, którą uważa się za mistrzynię kamuflażu – doskonale komponuje się z koralowcami lub skałami błotnistego dna morskiego Indo-Pacyfiku. Według Księgi Rekordów Guinnessa, szkaradnica jest najbardziej jadowitą rybą na świecie, co potwierdza Australian Museum.
Szkaradnica to najbardziej jadowita ryba na świecie
Szkaradnice mają trzynaście grubych kolców w płetwie grzbietowej, które zawierają silną toksynę. Kontakt z nią może być śmiertelny dla człowieka i spowodował wiele zgonów wśród mieszkańców wysp na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Opracowana w 1959 r. antytoksyna zmniejsza ryzyko śmierci i poważnych powikłań. Mimo tego, co roku wiele osób cierpi z powodu kontaktu ze szkaradnicą.
Czytaj też: Ryba jak z koszmarów. Morze wyrzuciło na brzeg prawdziwą maszkarę
Jad szkaradnic ma działanie toksyczne zarówno na układ sercowo-naczyniowy, jak i nerwowo-mięśniowy. Jest on mieszanką enzymów i białek nieenzymatycznych, a mechanizm działania jadu tej ryby nie został w pełni poznany. Szkaradnice występujące w rafach koralowych i estuariach (dwa różne gatunki) mają inne rodzaje jadu.
Po użądleniu przez szkaradnicę, uwalniany jest neuroprzekaźnik znany jako acetylocholina, podobnie jak w przypadku ukąszenia przez czarną wdowę. Istnieją także inne mechanizmy działania jadu, które obejmują efekty cytotoksyczne i miotoksyczne.
Szkaradnice są niebezpieczne także z powodu swojego wyglądu. Wtapiają się w otoczenie i wyglądają jak morskie skały, więc mogą zostać z nimi pomylone przez nurków głębinowych. Szczątki szkaradnic znaleziono m.in. w jelitach dużych rekinów, a także wśród społeczności Aborygenów.