Analiza szczątek nowo zidentyfikowanego gatunku Anadoluvius turkae, odnalezionego w stanowisku skamieniałości Çorakyerler w pobliżu Çankırı w Turcji, wskazuje, że przodkowie afrykańskich małp człekokształtnych i ludzi mogli ewoluować w Europie przed migracją do Afryki między 7-9 mln lat temu.
Czytaj też: Gdzie sięgają korzenie rdzennych Amerykanów? Nowe badania wskazują na tajemniczego hominina
Odkrycia opisano w czasopiśmie Communications Biology, a współautorem badań jest międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Davida Beguna z Uniwersytetu w Toronto i prof. Aylę Sevim Erol z Uniwersytetu w Ankarze.
Prof. David Begun z Uniwersytetu w Toronto mówi:
Nasze odkrycia sugerują, że homininy nie tylko wyewoluowały w Europie Zachodniej i Środkowej, ale spędziły tam ponad pięć milionów lat, rozwijając się i rozprzestrzeniając do wschodniej części Morza Śródziemnego, zanim ostatecznie rozprzestrzeniły się do Afryki, prawdopodobnie w wyniku zmieniającego się środowiska i zmniejszania się lasów.
Szczątki Anadoluvius turkae burzą obowiązujący porządek rzeczy
Homininy obejmują afrykańskie małpy człekokształtne (szympansy i goryle), ludzi (Homo sapiens) i ich kopalnych przodków (w tym Homo neanderthalensis i Homo erectus). Według nowych badań, homininy przemierzyły wschodnią część Morza Śródziemnego, a następnie migrowały do Afryki.
Wniosek opiera się na analizie dobrze zachowanej częściowej czaszki odkrytej na miejscu w 2015 roku, która obejmuje większość twarzoczaszki i przednią część mózgoczaszki. Teraz wykazano, że należy ona do gatunku Anadoluvius turkae.
Prof. David Begun dodaje:
Kompletność skamieniałości pozwoliła nam przeprowadzić szerszą i bardziej szczegółową analizę przy użyciu atrybutów zakodowanych w programie zaprojektowanym do obliczania powiązań ewolucyjnych.
Naukowcy twierdzą, że Anadoluvius był mniej więcej wielkości dużego samca szympansa (50–60 kg), bardzo dużego jak na szympansa i zbliżony do średniej wielkości samicy goryla (75–80 kg). Małpa ta żyła w suchym lesie i prawdopodobnie spędzała dużo czasu na powierzchni ziemi. Solidne szczęki wskazują na dietę obejmującą twarde produkty spożywcze, podobne do wzorców żywieniowych wczesnych ludzi w Afryce. Małpa ta współistniała z szeregiem zwierząt znanych ze współczesnych afrykańskich łąk i suchych lasów: żyrafami, nosorożcami, antylopami, zebrami, słoniami, jeżozwierzami, hienami i drapieżnikami podobnymi do lwów.
Czytaj też: Tajemnicza choroba ręki dotyka tylko nielicznych. Jej źródło nie pochodzi od Homo sapiens
Odkrycia potwierdzają, że Anadoluvius turkae jest gałęzią części drzewa ewolucyjnego, z której wywodzą się szympansy, goryle i ludzie. Anadoluvius i inne skamieniałe małpy człekokształtne z pobliskiej Grecji (Uranopithecus) i Bułgarii (Graecopithecus) tworzą grupę, która pod wieloma szczegółami anatomii i ekologii jest najbliższa najwcześniejszym znanym homininom, czyli ludziom. Nowe skamieniałości są najlepiej zachowanymi okazami tej grupy wczesnych homininów i stanowią jak dotąd najsilniejszy dowód na to, że grupa ta pochodzi z Europy, a później rozprzestrzeniła się w Afryce.