Stanowisko archeologiczne Ubeidiya znajduje się w dolinie Jordanu na południe od Jeziora Tyberiadzkiego. W 1959 roku natrafiono tutaj na, jak się później okazało, najstarsze ślady kultury ludzkiej w Palestynie. Dokładnie mowa o kulturze aszelskiej z paleolitu dolnego, której przedstawiciele należeli do gatunku Homo erectus.
Czytaj też: Tak prosiło się kiedyś bogów o pomoc. Dla kogo były przeznaczone dary mające prawie 3 tysiące lat?
Wśród wielu artefaktów odnalezionych na tym miejscu były tajemnicze kule, które możemy również nazwać sferoidami. Są to kuliste fragmenty skały wapiennej. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie we współpracy z ekspertami z Tel Hai College i Uniwersytetu Rovira i Virgili przyjrzeli się przedmiotom, o czym napisali w artykule na łamach czasopisma Royal Society Open Science.
Prehistoryczne kule powstały ręką Homo erectusa. Już wtedy interesowały go symetryczne kształty
Dodajmy, że wiek sferoidów wynosi według najnowszych szacunków aż 1,4 miliona lat, a całe stanowisko Ubeidiya jest najstarszym znanym miejscem poza Afryką, gdzie przebywali przedstawiciele kultury aszelskiej. Głównym zagadnieniem badaczy było tym razem to, by rozstrzygnąć, czy kule powstały w sposób niezamierzony przez człowieka (są naturalnymi okruchami skały), czy też umyślnie zostały wykonane do konkretnych celów.
Czytaj też: Ktoś zbudował na Syberii zagadkową strukturę. Pojawiły się nowe informacje na jej temat
Na podstawie analizy 3D, która obejmowała badanie krzywizny powierzchni i harmonii sferycznej blisko 150 okazów, wykazano, że Homo erectus celowo wyrzeźbił kuliste formy w kamieniu. W trakcie badań odkryto, że podczas wytwarzania sferoidy nie stawały się one gładsze, a bardziej kuliste. Wywnioskowano, że homininy musiały uderzać w kamienie z intencją uczynienia je bardziej sferycznymi.
Czytaj też: Sensacyjne znalezisko na północy Polski zmienia bieg historii. Podręczniki trzeba pisać od nowa
Powyższe wyniki badań dowodzą jak na razie o zdolności do rzeźbienia symetrycznych kształtów u Homo erectusa żyjącego tylko na terenie Ubeidiya. Jeśli podobne analizy z analogicznych stanowisk kultury aszelskiej w Afryce wykażą identyczne wnioski, to będziemy mieć potwierdzenie dla niezwykłych zdolności przodków człowieka. Ponadto doniesienia z Palestyny otwierają także nową przestrzeń do badań nad rolą tajemniczych kuli w życiu codziennym Homo erectusa, która wciąż pozostaje dla nas zagadką.