Jego pochówek został zlokalizowany w 2004 roku, a na przestrzeni lat badaczom udało się poznać pewne fakty na temat okoliczności życia i śmierci zmarłego. Zwieńczeniem tych działań jest teraz rekonstrukcja, której tworzenie zapoczątkowali w 2023 roku przedstawiciele uczelni w Jakucku. Poza najnowocześniejszymi technikami rekonstrukcji rosyjscy eksperci skorzystali też z narzędzi wprowadzonych przez sowieckiego antropologa Michaiła Gierasimowa.
Czytaj też: Archeologiczna perła z bałtyckiego klifu. Tego jeszcze nie było
Co wiemy o syberyjskim wojowniku? Miał około 165 cm wzrostu i w momencie śmierci miał od 40 do 50 lat. W oparciu o kształt jego czaszki autorzy prowadzonych badań zasugerowali, że przynależał do tej samej grupy etnicznej, co pozostali mieszkańcy Syberii. Ważnym czynnikiem w zorganizowanych ekspertyzach okazała się identyfikacja gojących się uszkodzeń kości, których rozmieszczenie wskazuje na militarne pochodzenie.
Wojownik, którego szczątki znaleziono na Syberii, zmarł w wieku około 40-50 lat. Szkielet sprzed kilku tysięcy lat został teraz cyfrowo przywrócony do życia
Wydaje się, iż mężczyzna mógł być łucznikiem, który korzystał z tarczy na bazie kości jelenia, którą obito skórą. Poza tym archeolodzy dotarli do sześciu grotów wystrzał, które były wbite w tarczę. Drewniane elementy zapewne zgniły na przestrzeni tysięcy lat, lecz symboliczny wydźwięk tej konstrukcji – mającej ukazywać przeszłość wojownika – przetrwał próbę czasu
Czytaj też: Zapomniana cywilizacja w Afryce. Naukowcy odkryli prawdę o starożytnych mieszkańcach
Naukowcy zajmujący się tą sprawą łączą zmarłego z neolityczną kulturą, która pozostawiła po sobie między innymi charakterystyczną ceramikę. Pojawiły się nawet teorie, w myśl których niektórzy przedstawiciele tej społeczności prowadzili osiadły tryb życia oparty na uprawie roli, lecz w tym przypadku wydaje się, że chodzi o nomadyczną grupę prowadząca zbieraczki-łowiecki tryb życia. W pobliżu grobu wojownika znajdowały się również fragmenty kości innego człowieka. Nie można wykluczyć, iż był on częścią rytuału bądź ofiarą aktu kanibalizmu.