Te powinny pozwolić na lepsze zrozumienie świata z okresu wczesnego średniowiecza. Odkrycie miało miejsce w pobliżu Canterbury niedaleko Londynu. Naukowcy prowadzą teraz analizy, na podstawie których będą mogli odkryć sekrety ówczesnych praktyk pogrzebowych. W międzyczasie zostaną przeprowadzone prace konserwacyjne. Po ich zakończeniu ten wyjątkowy artefakt zostanie umieszczony na muzealnej wystawie.
Czytaj też: Niezwykłe odkrycie na pustyni zmienia historię ludzkości. Naukowcy nie mają wątpliwości
Człowiek, który wykonał tę broń, bez wątpienia znał się na swoim fachu. Miecz został bowiem szczegółowo wykończony. Widoczne na nim zdobienia mają formę pisma runicznego, które pokrywa ostrze. Ostatecznie został on umieszczony w grobie przeznaczonym dla wysoko postawionej osoby. Co ciekawe, naukowcy utrzymują lokalizację całego stanowiska archeologicznego w tajemnicy. Łącznie znajduje się na nim co najmniej dwanaście bogato wyposażonych miejsc pochówku.
https://twitter.com/DrMusicale/status/1872901499459666044
Być może po zakończeniu ekspertyz zostanie ujawniona informacja na temat dokładnego obszaru, w którym znajduje się ten anglosaski cmentarz. Wstępne datowanie tytułowego miecza sięga początków średniowiecza i przenosi nas o około 1500 lat wstecz. Trwające wykopaliska, jak podkreślają ich uczestnicy, stanowią element większego projektu poświęconego zrozumieniu okresu migracji, w czasie którego do Brytanii napłynęły nowe grupy mieszkańców jeszcze w czasach rzymskich.
Datowanie miecza znalezionego na anglosaskim cmentarzu niedaleko Canterbury sięga V lub VI wieku. Dokładna lokalizacja tego miejsca pozostaje jednak tajemnicą
Jednym z symboli tego okresu może okazać się rzeczony miecz. Posiada on rękojeść wykonaną ze srebra i złota. O tym, w jak fenomenalnym stanie zachował się ten obiekt najlepiej świadczy fakt, iż przetrwały nawet ślady skórzanej i drewnianej pochwy oraz wyściółki wykonanej z futra… bobra. Znalezisko wydaje się powiązane z wysoko postawioną osobą, która zmarła między V a VI wiekiem. Wskazuje na to również obecność złotego wisiorka pokrytego wizerunkiem węża i smoka.
Czytaj też: Pod Łodzią mieszkali wikingowie. Niebywałe odkrycie potwierdzone przez ekspertów
Jak na razie członkowie zespołu badawczego zidentyfikowali 12 grobów, ale spodziewają się znalezienia wielu kolejnych – być może nawet dwustu. Wydobyte przedmioty, powiązane z obcymi kulturami, pokazują, że ich wpływy były szeroko zakrojone już przed wieloma wiekami. Analizy genetyczne powinny umożliwić stworzenie szerszego obrazu świata, w którym trwały te migracje. Sam miecz robi więc wrażenie nie tylko ze względów wizualnych, ale również za sprawą jego wyjątkowo bogatej historii.