Zlokalizowana na zachodnim brzegu Nilu została zbudowana na cześć Horusa. Ten ostatni był uznawany za bóstwo związane z niebem i przedstawiany w formie sokoła bądź człowieka mającego głowę tego zwierzęcia. Świątynia powstała za panowania dynastii Ptolemeuszy, która sprawowała rządy w starożytnym Egipcie od 304 do 30 roku p.n.e.
Czytaj też: Kamienne budowle z Madagaskaru zastanawiają badaczy. Ich powiązań nie da się logicznie wytłumaczyć
Świątynia Edfu stanowiła jedną z kilku powstałych właśnie w tym okresie, przy czym jej budowę rozpoczęto w 237 roku p.n.e., a zakończono – w 57 roku p.n.e. Ze względu na bogactwo inskrypcji i rzeźb znajdujących się wewnątrz obiekt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony naukowców. Analiza znajdujących się tam artefaktów pozwala badaczom lepiej zrozumieć aspekty związane z językiem, mitologią czy religią funkcjonującymi w Egipcie ponad dwa tysiące lat temu.
Świątynia Edfu została zbudowana ku czci Horusa za panowania dynastii Ptolemeuszy. Później porzucono ją wraz z edyktem zakazującym niechrześcijańskich praktyk religijnych
Kiedy Teodozjusz I wydał edykt zakazujący niechrześcijańskich kultów w Cesarstwie Rzymskim, co nastąpiło w 391 roku, świątynia Edfu została wycofana z użytku. Wiara chrześcijańska, a w zasadzie jej wyznawcy, doprowadziła do zniszczenia wielu tego typu obiektów. Pojawiły się nawet teorie, w myśl których ciemny sufit jednej z sal świątyni zyskał taki kolor na skutek podpalenia przez przeciwników “pogaństwa”.
Czytaj też: Włoski zabytek made in China. Szokujące ustalenia na temat słynnej rzeźby
Ostatnie wysiłki mające na celu nadanie temu miejscu jego pierwotnego wyglądu toczyły się przy udziale egipskich oraz niemieckich ekspertów. Przedstawiciele Najwyższej Rady Archeologii, współpracujący z naukowcami z Uniwersytetu w Würzburgu, podjęli się restauracji rzeźb oraz przywrócenia oryginalnych kolorów. Usunięcie zwęglonych warstw, zwierzęcych odchodów i innego rodzaju zanieczyszczeń doprowadziło do odsłonięcia wyglądu świątyni znacznie bliższego stanowi z czasów starożytnych. Zdjęciami ukazującymi efekt końcowy tych prac podzielili się niedawno przedstawiciele Ministerstwa Turystyki i Starożytności.