W otaczającym nas świecie możemy dostrzec liczne przejawy agresji, od obraźliwych słów, gróźb i oskarżeń, po niszczenie przedmiotów, zadawanie bólu, a także zabijanie. Niestety, akty takie obserwujemy nie tylko u dorosłych i młodzieży, ale także u coraz młodszych dzieci. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że agresja może negatywnie wpływać na relacje i mieć daleko idące konsekwencje prawne. Na wielu poziomach społeczeństwa lepiej by było, gdyby agresywne zachowania zostały całkowicie wyplenione. Jest nadzieja, by tak się w końcu stało.
Czytaj też: Jak nasz mózg rozpoznaje emocje innych?
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania wykazało, że powszechnie stosowane suplementy omega-3 zmniejszają agresję, niezależnie od wieku i płci. Naukowcy apelują, by były one stosowane wszędzie – od placu zabaw po system więzienny, a mocną argumentację można znaleźć w czasopiśmie Aggression and Violent Behavior.
Dr Adrian Raine, neurokryminolog z Penn State, mówi:
Myślę, że nadszedł czas, aby wdrożyć suplementację omega-3 w celu zmniejszenia agresji, niezależnie od tego, czy chodzi o społeczność, klinikę czy system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Omega-3 nie jest magiczną pigułką, która rozwiąże problem przemocy w społeczeństwie, ale na podstawie naszych ustaleń jesteśmy przekonani, że może realnie pomóc.
Te suplementy diety powinien zażywać każdy
Kwasy omega-3 już jakiś czas temu powiązano z zachowaniami agresywnymi. W 2001 r. dr Joseph Hibbeln z US National Institutes of Health (NIH) opublikował badanie, w którym stwierdzono korelację między spożyciem dużych ilości ryb (bogatego źródła kwasów omega-3) a niższymi wskaźnikami zabójstw. W kolejnym roku uczeni z University of Oxford przeprowadzili badanie, w którym brytyjskim więźniom podawano suplementy diety zawierające witaminy, minerały i niezbędne kwasy tłuszczowe. Naukowcy odkryli, że więźniowie otrzymujący suplementy byli mniej agresywni i aspołeczni.
Czytaj też: Łykasz regularnie multiwitaminy? Prawdopodobnie niepotrzebnie
Teraz naukowcy chcieli sprawdzić, czy kwasy omega-3 są skuteczne w przypadku wszystkich form agresji. W psychologii bowiem rozróżnia się agresję “reaktywną”, czyli natychmiastową reakcję na postrzegane zagrożenie lub prowokację, oraz agresję “proaktywną”, która wymaga planowania.
Uczeni przeprowadzili metaanalizę 29 badań kontrolnych, które wyraźnie mierzyły agresję u osób, którym podawano suplementy omega-3. Skupili się stricte na agresywnym zachowaniu, a nie na szerszych cechach, takich jak gniew, który jest postrzegany bardziej jako emocja, i wrogość, która jest bardziej postawą. Dodatkowe suplementy diety, takie jak wapń i witamina D, zostały uwzględnione jako potencjalny moderator.
Skromny krótkotrwały efekt związany z suplementacją omega-3, który według naukowców odpowiada 30-procentowej redukcji agresji, zaobserwowano w przypadku różnych grup wiekowych, płci, diagnozy początkowej, czasu trwania terapii i dawkowania. Co ciekawe, stwierdzono, że omega-3 zmniejsza zarówno reaktywną, jak i proaktywną agresję.
Ale jak właściwie kwasy omega-3 obniżają agresję? Poprzednie badania wskazywały, że agresywne i gwałtowne zachowanie ma podłoże poznawcze i neurochemiczne. Wiadomo również, że omega-3 odgrywa kluczową rolę w strukturze i funkcjonowaniu mózgu, w tym reguluje neuroprzekaźniki i ekspresję genów oraz zmniejsza stan zapalny mózgu.
Potrzebne są dalsze badania w celu oceny długoterminowej skuteczności suplementacji kwasami omega-3 w zmniejszaniu agresji. Inne kierunki badań obejmowałyby wykorzystanie skanów MRI w celu ustalenia, czy kwasy omega-3 poprawiają funkcjonowanie mózgu, oraz zbadanie, czy genetyka wpływa na leczenie kwasami omega-3.
Dr Adrian Raine dodaje:
Rodzice szukający sposobu na agresję u dzieci powinni wiedzieć, że oprócz wszelkich innych metod leczenia, dodatkowa porcja lub dwie ryb tygodniowo również mogą, a na pewno nie zaszkodzą.
Naukowcy twierdzą, że kwasy omega-3 powinny być stosowane w połączeniu z istniejącymi metodami leczenia psychologicznego i psychiatrycznego.