Wykonany na bazie drewna, stanowi owoc działań naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Jak wyjaśniają, kluczowym elementem przeprowadzonych eksperymentów był wysokoenergetyczny gaz plazmowy. W jego obecności komórki drewna zaczęły wykazywać imponujące możliwości dotyczące pochłaniania światła. Tak powstał materiał określany mianem superczarnego.
Czytaj też: Pożegnajmy zwarcia w akumulatorach. Dzięki temu cudowi baterie już będą bezpieczne
Członkowie zespołu badawczego piszą o nim na łamach Advanced Sustainable Systems. Nxylon, bo tak nazywa się nowatorski materiał, może znaleźć szereg zastosowań. Zdaniem jego twórców skład Nxylonu łączy zalety naturalnych materiałów z unikalnymi cechami strukturalnymi. Z tego względu jest lekki, sztywny i łatwy do cięcia, za sprawą którego może przyjmować skomplikowane kształty.
Dzięki wspomnianemu gazowi na powierzchni tego materiału powstają niewielkich rozmiarów wgłębienia. To właśnie one ułatwiają pochłanianie światła i ograniczają jego odbijanie. Kiedy na Nxylon naniesiono warstwę złota, kolor materiału nie zmienił się, co stanowiło dowód na to, że zmianie uległa struktura drewna. Całkowita rekonfiguracja podstawowych cech materiału stanowi bardzo istotny aspekt przeprowadzonych badań.
Materiał opracowany przez naukowców z Kanady powstał na bazie drewna i pochłania aż 99,3% światła
Co istotne, Nxylon ma mieć wiele potencjalnych zastosowań. Nie będzie więc jedynie ciekawostką ze względu na wynoszący 99,3% wskaźnik pochłaniania światła. Zamiast tego mógłby być wykorzystywany w celu wytwarzania energii ze słońca, do prowadzenia obserwacji astronomicznych czy innych zastosowaniach optycznych. Zainteresowanie nim powinni też wykazać artyści stosujący superczarne materiały w sztuce.
Ważnym aspektem ostatnich działań będzie przydatność zastosowanej metody obróbki. Dzięki plazmie inżynierowie mają niezawodny sposób na wytwarzanie superczarnych materiałów na bazie drewna. Z tego względu będą one ekologiczne i odnawialne, a ze względu na nieskomplikowanie procesu produkcyjnego powinien on cechować się niskimi kosztami.
Czytaj też: Chińskie radary jeszcze lepsze. Zwiększono ich czas reakcji o ponad 90 procent
I nawet jeśli uda się opracować materiały jeszcze wydajniej pochłaniające światło, to ten powyższy ma dwie podstawowe zalety, o których jest mowa. Dodajmy do tego możliwość prowadzenia jego masowej produkcji. A jako że metoda obróbki może być stosowana względem wielu różnych gatunków drewna, to powinna ona być wyjątkowo uniwersalna i przystępna.