Finowie wyprzedzają Polskę w grzewczej rewolucji. Oto największa na świecie miejska pompa ciepła

Polskie domy i mieszkania w większości są ogrzewane dzięki spalaniu paliw kopalnych, głównie węgla. Mimo obecności na rynku alternatywnych rozwiązań jak chociażby pompy ciepła, konwencjonalne metody nadal biorą górę. Są jednak takie kraje w Europie, których „innowacja” to drugie imię. Do takich można z pewnością zaliczyć Finlandię. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na najnowszy projekt instalacji grzewczej, z jakiego może być dumna stolica tego nordyckiego państwa.
Wizualizacja instalacji w fińskiej stolicy / źródło: MAN Energy Solutions, www.man-es.com, materiały prasowe

Wizualizacja instalacji w fińskiej stolicy / źródło: MAN Energy Solutions, www.man-es.com, materiały prasowe

Finowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że transformacja energetyczna jest czymś bardzo potrzebnym dla większej niezależności i ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne. Przykładów dekarbonizacji z Finlandii możemy wymieniać na pęczki. Budowane tam są akumulatory ciepła w postaci „baterii piaskowych” lub ogromne pompy ciepła. Ta druga technologia niebawem zawita do stolicy – Helsinek.

Czytaj też: Historyczne wydarzenie w Finlandii. Nie uwierzysz, gdzie wylądowały te F-35A

Firma energetyczna Helen Oy dostarczająca ciepło do mieszkań w Helsinkach zleciła firmie MAN Energy Solutions zaprojektowanie i wykonanie gigantycznej pompy ciepła typu powietrze-woda, która będzie stanowić część elektrociepłowni Patola – czytamy w komunikacie prasowym wykonawcy. Zlecenie obejmuje nie tylko skonstruowanie pompy ciepła na skalę przemysłową, ale również dostarczenie dwóch kotłów elektrycznych o mocy 50 MW. Taka instalacja docelowo miałaby zredukować emisje dwutlenku węgla o 56 tysięcy ton.

Schemat gigantycznej pompy ciepła, o którą wzbogaci się fińska stolica – Helsinki / źródło: MAN Energy Solutions, www.man-es.com, materiały prasowe

Stolica Finlandii wzbogaci się o miejską pompę ciepła. Będzie największa na świecie

Co najbardziej szokuje w tych doniesieniach, to fakt, że owa pompa ciepła będzie największą na świecie podłączoną do miejskiego systemu ogrzewania. Jej pełna moc grzewcza wyniesie od 20 do 30 MW – wszystko w zależności od tego, jaka będzie temperatura na zewnątrz. Helsinki znajdują się w dość chłodnej strefie klimatycznej, zimą nierzadko temperatura tutaj spada poniżej -10 st. Nie mamy się jednak o co martwić, ponieważ instalacja będzie działać nawet przy dwudziestostopniowych mrozach. Dwutlenek węgla będzie wykorzystywany jako naturalny czynnik chłodniczy w układzie zamkniętym.

Czytaj też: Niezwykły wynalazek z Finlandii. Oto pierwsza na świecie „bateria piaskowa”. Jak działa?

Juhani Aaltonen, wiceprezes ds. inwestycji ekologicznych w Helen Oy przyznał: „Helsinki postawiły sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 r., a transformacja naszego systemu grzewczego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu. Po zakończeniu budowy elektrownia z pompą ciepła znacznie zmniejszy emisję CO2. Ponadto nowa instalacja prawdopodobnie zapewni klientom stabilność cen za ciepło, ponieważ jej produkcja będzie łatwo regulowana.”

Czytaj też: Finlandia: beton na placach zabaw zastąpiono ściółką. Już po miesiącu poprawiła się odporność dzieci

Innowacyjny system grzewczy jest dopiero w fazie projektowania i budowania. Ogromna miejska pompa ciepła zacznie dostarczać ekologiczne ciepło w sezonie 2026-27. Przewiduje się, że budowane źródło zacznie produkować ciepłą wodę do kaloryferów dla 30 tysięcy gospodarstw domowych. W ciągu roku będzie to blisko 200 GWh ciepła.