Statek sprzed 4000 lat znowu pływa. Niebywała historia z Bliskiego Wschodu

Do niecodziennych wydarzeń doszło niedawno w Zatoce Perskiej. Właśnie tam, u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w rejs wyruszył statek, którego konstrukcja sięga epoki brązu.
Statek sprzed 4000 lat znowu pływa. Niebywała historia z Bliskiego Wschodu

Oczywiście osoby związane z tą misją nie wykorzystały do jej realizacji oryginalnej jednostki, liczącej około 4000 lat. Zamiast tego posłużyły się informacjami znalezionymi na glinianych tabliczkach. Dołożyli do tego efekty modelowania i zrekonstruowały mającą około 18 metrów długości łódź.

Czytaj też: Cywilizacja Majów pozostawiła po sobie zastanawiającą podziemną strukturę. Pełniła istotną rolę

Niedawno została ona zwodowana, a powodzenie całego przedsięwzięcia pokazało, że żegluga w epoce brązu faktycznie działała. 20-osobowy zespół stojący za realizacją tego projektu nie tylko wykorzystał informacje sprzed czterech tysięcy lat, ale użył także podobnych technik do wykorzystywanych w odległej przeszłości. Tradycje żeglarskie w tym regionie są długie, ponieważ w Zatoce Perskiej kursowały liczne statki będące elementem ówczesnego handlu morskiego.

Rekonstrukcja łodzi z epoki brązu stanowi idealną okazję do zapoznania się z technikami stosowanymi przez ówczesnych budowniczych oraz możliwościami żeglugi. Wydaje się, że takie jednostki kursowały dawniej między obszarami będącymi obecnie krajami takimi jak Indie, Pakistan oraz Indie.

Statek, który zbudował 20-osobowy zespół ekspertów, powstał na bazie zapisków pochodzących z epoki brązu. Znajdowały się one na glinianych tabliczkach

Na glinianych tabliczkach znaleziono zapisy będące czymś w rodzaju listu zamówień na materiały wykorzystane w stoczni z Bliskiego Wschodu. Później przyszła pora na ręczną budowę łodzi. W tym celu wykorzystano 15 ton trzciny. Drewniane elementy konstrukcyjne zostały ostatecznie pokryte warstwą tłuszczów zwierzęcych. Co istotne, pochodzący sprzed 4000 lat projekt nie zawierał gwoździ czy śrub.

Czytaj też: Zagadkowe otwory w czaszkach z epoki kamienia. Znalezisko z Europy doczekało się wyjaśnienia

Po odbyciu historycznego rejsu zrekonstruowany statek ma trafić na wystawę jednego z miejscowych muzeów. Takowe powstaje właśnie na wyspie Saadiyat wchodzącej w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Placówka ta ma zawierać różnego rodzaju eksponaty poświęcone historii żeglugi w obrębie Zatoki Perskiej na przestrzeni wieków.