Nastolatek wybrał się na wędrówkę. Powrócił ze starożytnym skarbem

13-letni chłopak, który przechadzał się po terenach północnego Izraela zauważył leżący na ziemi pierścień. Znaleziony w obrębie dawnego kamieniołomu artefakt został poddany analizom, a ich rezultaty był naprawdę intrygujące.
Nastolatek wybrał się na wędrówkę. Powrócił ze starożytnym skarbem

Archeolodzy doszli bowiem do wniosku, że mają do czynienia z biżuterią pochodzącą z czasów starożytnych. Jej datowanie sięga około 1800 lat wstecz, a równie interesujące okazuje się to, co umieszczono na powierzchni pierścienia. Ten przedstawia postać Minerwy, którą Rzymianie czcili ze względu na jej patronat nad sztuką, mądrością, nauką czy literaturą. 

Czytaj też: Pamiątka po krzyżowcach ukryta w świętym miejscu. Niebywałe znalezisko archeologów

Ale poza tym Minerwa była często łączona z wojną, stanowiąc odpowiednik greckiej Ateny. Z tego względu nierzadko jej wizerunek prezentowano wraz ze zbroją i hełmem. W przypadku pierścienia z Izraela rzymska bogini trzyma miecz i włócznię. To dość jasno pokazuje, w jakim kontekście rozpatrywano tam tę postać.

Znaleziony przez 13-latka skarb ma postać wykonanego z brązu pierścienia. Jego datowanie sięga około 1800 lat wstecz

Wykonany pod koniec starożytności skarb składa się z brązu. Jak wyjaśnia autor odkrycia, Yair Whiteson, ta wiekopomna chwila nastąpiła, gdy wędrował wraz z ojcem w pobliżu dawnego kamieniołomu. Nastolatek, którego jedną z pasji jest zbieranie skał, zwrócił uwagę na nietypowy przedmiot leżący na ziemi.

Mający zieloną barwę artefakt na pierwszy rzut oka wydał mu się skorodowaną śrubą, ale bliższe oględziny pokazały coś zupełnie innego. Znalazcy dostrzegli na biżuterii wizerunek wojownika, a następnie przekazali odkrycie archeologom. Dopiero ci ostatni zorientowali się, iż chodzi o czczone przez starożytnych Rzymian bóstwo zwane Minerwą. 

Jak sugerują eksperci, pierścień powstał zapewne w późnym okresie rzymskim, w okolicach II lub III wieku. Spoczywał w obrębie stanowiska archeologicznego Khirbet Shalala, które mieści się w pobliżu starożytnego kamieniołomu. W przeszłości znaleziono tam pozostałości gospodarstwa rolnego z okresu rzymskiego.

Czytaj też: To odkrycie całkowicie zmienia postrzeganie prehistorii. Technologia LiDAR odsłoniła nieznaną osadę

Pierścień był zapewne przeznaczony dla dziewczynki bądź kobiety zamieszkującej te okolice około 1800 lat temu. Nie można wykluczyć scenariusza, w którym biżuteria należała do jednego z pracowników kamieniołomu, bądź stanowiła element wyposażenia grobu. Ten ostatni wariant jest prawdopodobny ze względu na fakt, że niedaleko znaleziono dwie tzw. jaskinie grobowe.