O istnieniu tej części starożytnego Rzymu nie wiedzieliśmy. Tajemnicze stanowiska dostarczają przełomowych wieści

Republika rzymska była burzliwym okresem, w którym sporo się działo. Historycy wkładają bardzo dużo wysiłku w zgłębianie jego tajemnic, ale ostatnie doniesienia pokazały, że zagadek dotyczących wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat jest naprawdę wiele.
O istnieniu tej części starożytnego Rzymu nie wiedzieliśmy. Tajemnicze stanowiska dostarczają przełomowych wieści

Najnowszy rozdział tej niesamowitej opowieści jest związany z odkryciem 57 stanowisk archeologicznych. Dzięki poświęconym im badaniom naukowcy zdali sobie sprawę, jak wiele niewiadomych może roztaczać się wokół pozornie dobrze poznanego okresu. Mówi się wręcz o istnieniu nieznanej części słynnego imperium.

Czytaj też: Inżynieryjny geniusz sprzed tysięcy lat. Ten obiekt wygląda jak przejście do innego świata

Za tymi rewelacjami stoją przedstawiciele Uniwersytetu w Kadyksie, którzy prowadzili swoje działania na terenie Sierra de Cádiz. Wykorzystując zaawansowane narzędzia, byli w stanie dotrzeć do dowodów, które pozostawały nieznane. Aż do teraz. Jak podkreślają członkowie zespołu, na czele którego stanęła Macarena Lara, nowe informacje mogą całkowicie zmienić rozumienie potęgi stworzonej przez Rzymian przed tysiącami lat.

Co ciekawe, wieści o istnieniu tych stanowisk pojawiły się już w latach 80. ubiegłego wieku, ale dopiero w 2023 roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu szczegółowych poszukiwań. Zorganizowane wykopaliska doprowadziły do odnalezienia bardzo istotnych dowodów na temat interakcji pomiędzy różnymi grupami zamieszkującymi region. Archeolodzy dotarli do rozległej sieci składającej się ze szlaków handlowych i komunikacyjnych, rozciągających się wzdłuż rzeki Guadalete.

Wykopaliska prowadzone przez archeologów na terenie Hiszpanii doprowadziły do odsłonięcia 57 stanowisk liczących co najmniej 2000 lat. Są one powiązane ze starożytnym Rzymem

Po raz kolejny asem w rękawie badaczy okazała się technologia LiDAR, która umożliwia wykrywanie niewidocznych gołym okiem struktur, zlokalizowanych na przykład pod gęstą warstwą roślinności. Do tej pory panowało przekonanie, iż Rzymianie włączyli ten obszar do swojego imperium w 264 roku p.n.e. Być może nowe ustalenia zmienią ten scenariusz, choć do realizacji tego celu będzie potrzeba datowania znalezionych struktur. Na to musimy jednak poczekać.

Czytaj też: Samurajski miecz tuż za naszą granicą. Niespodziewany rezultat wykopalisk

Uczestnicy ekspedycji oszacowali na podstawie dostępnych informacji, że mają do czynienia z obiektami liczącymi co najmniej dwa tysiące lat. Biorąc pod uwagę ich rozmieszczenie archeolodzy mówią o czymś w rodzaju nieznanego wcześniej, ukrytego imperium. Wszystko wskazuje na to, iż chodzi o osady powiązane z Rzymem. Dalsze ustalenia powinny raz na zawsze wyjaśnić, jak wyglądał rozwój i funkcjonowanie tego tajemniczego regionu z czasów starożytnych.