Bogactwo odkryć na Węgrzech. Te przedmioty powstały na długo przed Jezusem

Około 2700 lat liczy kolekcja artefaktów znaleziona w czasie wykopalisk prowadzonych w północno-zachodnich Węgrzech. Chodzi o ponad sześćdziesiąt przedmiotów, które zostały wykonane z brązu i żelaza.
Bogactwo odkryć na Węgrzech. Te przedmioty powstały na długo przed Jezusem

Międzynarodowa współpraca, w którą zaangażowali się zarówno miejscowi archeolodzy, jak i eksperci z Niemiec czy Czech, doprowadziła do wielkiego sukcesu. Ten nastąpił w czasie badań zorganizowanych w górach Bukowych. Właśnie tam członkowie zespołu badawczego namierzyli ruiny osady zlokalizowanej na jednym ze szczytów.

Czytaj też: Kamienne schody do tajemnic starożytności – niezwykłe znalezisko w jaskiniach Attyki

Miejsce to było zamieszkiwane w czasach starożytnych, a okres jego szczególnego rozwoju przypadał na VII i VI wiek p.n.e. W pewnym momencie zostało jednak zniszczone, a archeolodzy próbują zgłębiać tajemnice tej osady. Ostatnie sukcesy stanowiły swego rodzaju zwieńczenie szóstego roku prowadzonych na miejscu działań terenowych.

fot.  ELTE BTK Régészettudományi Intézet blogja

Odkrycie obejmuje ponad sześćdziesiąt obiektów wykonanych z brązu i żelaza. Pomogło wykorzystanie wykrywaczy metali. W ten sposób uczestnicy ekspedycji dotarli do bardzo licznych artefaktów. Są one dość zróżnicowane, ponieważ część stanowi elementy biżuterii, podczas gdy inne są pozostałościami po uprzężach końskich. 

Przeprowadzone datowanie sugeruje, że wydobyte przez archeologów przedmioty pochodzą z okolic VII wieku p.n.e. Wtedy to kwitła tam osada, która w pewnym momencie została najechana i opuszczona

Wydaje się, że obiekty te trafiły pod ziemię przypadkowo (bądź nie) w czasie oblężenia tego miejsca. Analiza dokonanych znalezisk powinna dostarczyć informacji na temat militariów, handlu czy kwestii kulturowych w tej części Europy. Jest ona dość słabo poznana, dlatego stanowi łakomy kąsek dla archeologów próbujących zgłębiać tajemnice sprzed tysięcy lat. 

Czytaj też: Budowali garaż i znaleźli rzymskie ruiny. Dawniej było to niezwykle ważne miejsce

Terytorium dzisiejszych Węgier ma bardzo bogatą przeszłość. Na terenie tamtejszej kotliny Panońskiej ludzie osiadali już w okresie pierwszych fal migracji na Stary Kontynent. W pewnym momencie, w okolicach VI wieku, na miejscu pojawili się nawet Słowianie, choć ich próby zasiedlenia tych terenów okazały się nieudane. Ci, którzy zostali na miejscu, zostali w większość zmadziaryzowani, tj. zasymiliowali się z rdzenną kulturą i ludnością.