Jak brzmiała muzyka, którą grali ludzie przed tysiącami lat? Możemy dzisiaj sobie tylko wyobrażać akompaniamenty, przy których bawili się starożytni Grecy czy Rzymianie. Natomiast jeśli mowa o odkrytym instrumencie z Wietnamu, możemy wykroczyć dużo dalej poza wyobraźnię. Na łamach Antiquity pojawiły się wyniki badań chordofonu wykonanego z poroża jelenia.
Na stanowisku archeologicznym Go O Chua w południowym Wietnamie znaleziono nietypowy instrument muzyczny. Liczy on około 2000 lat i wykonany jest z poroża jelenia. Jest to podłużny „patyk” z otworem, co sugeruje, że był to instrument strunowy, czyli chordofon.
Czytaj też: Jak powstała muzyka? Najważniejsze wydarzenia i ciekawostki z historii muzyki
Instrument miał jedną strunę. Chyba wiemy, jak mogła brzmieć starożytna muzyka
Odkrycie zadziwiło australijskich i wietnamskich badaczy, którzy o nim napisali. Okazało się, że mamy do czynienia z najstarszym chordofonem pochodzącym z Azji Południowo-Wschodniej. Daje nam to świadomość, jak długa i bogata jest tradycja muzyczna w tej części świata. Nie tylko w basenie Morza Śródziemnego muzyka była ważnym elementem życia społeczności – teraz już wiemy, że w innych regionach świata ludzie również posiadali zdolność wygrywania melodii.
Niemniej nadal pozostaje zagadką, jak wygrywał ten jednostrunowy instrument. Badacze przyjrzeli się ponad 600 przedmiotom znalezionym w tym obszarze, aby znaleźć jakieś analogie ze współczesnymi instrumentami muzycznymi. K’ni – wietnamski instrument smyczkowy zdaje się być najbliższym temu, który znaleziono w Go O Chua.
K’ni ma jedną strunę, która z jednej strony jest przymocowana do prostego kija, a drugi jej koniec znajduje się w ustach grającego, które pełnią rolę rezonatora. Przymykając usta, czyniąc konkretne grymasy, grajek tworzy dźwięki o skali nawet większej niż potrafi fortepian. W tym wszystkim pomaga mu drewniany „smyczek”, którym trze o strunę. Melodie wygrywane na k’ni brzmią jak nie z tego świata, a jest to jeden z najbardziej tradycyjnych instrumentów w Wietnamie.
Czytaj też: Im starszy jesteś, tym mnie interesuje cię nowa muzyka? To znany nauce fenomen
Wszystko na to wskazuje, że mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej wygrywali już w epoce żelaza melodie podobne do tych, co możemy słyszeć na k’ni. Daje nam to unikalny obraz zdolności i wrażliwości muzycznej, jaka panowała przed 2000 lat.