Jak donoszą naukowcy przebywający na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, ryby, które dotarły na pokład stacji kosmicznej pod koniec kwietnia, po niemal miesiącu na pokładzie Tiangong mają się doskonale i stopniowo przyzwyczajają się do pływania w warunkach mikrograwitacji.
Cztery ryby należące do gatunku danio pręgowany dotarły na pokład stacji kosmicznej 25 kwietnia 2024 roku na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-18. Od tego czasu przebywają w specjalnie do tego celu zaprojektowanym habitacie, w którym pływają między roślinami z gromady glewików. Wysłanie ryb na orbitę stanowi element projektu badawczego, w którym naukowcy badają wpływ mikrograwitacji oraz promieniowania kosmicznego na rozwój przedstawicieli tych gatunków roślin i zwierząt.
Dlaczego akurat danio pręgowane?
Przede wszystkim stosunkowo szybko się rozmnażają i rozwijają, a na dodatek składane przez nie jaja są przezroczyste. Dzięki temu naukowcy, którzy obserwują ich zachowanie oraz zdrowie za pomocą kamer z powierzchni Ziemi mogą w krótkim czasie zyskać ogrom informacji o wpływie stanu mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na ich organizmy. Dzięki temu, że już jakiś czas temu naukowcy na Ziemi zmapowali cały genom danio pręgowanego, teraz mogą wynieść z badań w przestrzeni kosmicznej więcej informacji.
Czytaj także: Chińska Stacja Kosmiczna i wyjątkowy wyczyn. Tajkonauci dokonali czegoś niezwykłego
Astronauci aktualnie przebywający na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, którzy regularnie karmią ryby oraz monitorują stan wody w ich habitacie, na przestrzeni ostatniego miesiąca mieli już okazję zobaczyć ryby pływające „do góry nogami”, wstecz, a nawet w koło. Dużo wskazuje na to, że zachowania te, które na Ziemi byłyby uznane za nietypowe, są jedynie skutkiem dezorientacji wynikającej z warunków mikrograwitacji.
To nie pierwsze ryby w kosmosie i nie ostatnie.
Wielorybów w przestrzeni kosmicznej, o których można przeczytać w książce „Autostopem przez Galaktykę” autorstwa Douglasa Adamsa, nie można tutaj wspomnieć z dwóch powodów: po pierwsze są one wytworem wyobraźni autora tej świetnej powieści, a po drugie… wieloryby nie są rybami.
Czytaj także: Chiny zbudowały drugą stację kosmiczną. Jest rekordowo duża i… nie w kosmosie
Mimo tego jednak, o czym wielu może nie wiedzieć, ryby latają w przestrzeń kosmiczną równie długo co człowiek. Na przestrzeni ostatniego półwiecza ryby pływały w minihabitatach na pokładzie stacji kosmicznych Skylab 3, Apoll0-Sojuz, Saliut-5 oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Danio pręgowane obecnie przebywające na pokładzie stacji Tiangong kontynuują jedynie podbój przestrzeni kosmicznej przez mieszkańców mórz i oceanów i czują się tam równie nieswojo, co człowiek.