Niezwykłe odkrycie w lesie pod Iławą. Ten przedmiot pamięta czasy pierwszych Piastów

Nie lada historię ma teraz do opowiedzenia Michał Młotek, przedstawiciel Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Dzięki dokonanemu przez niego znalezisku światło dzienne ujrzał artefakt pochodzący z wczesnego średniowiecza.
Niezwykłe odkrycie w lesie pod Iławą. Ten przedmiot pamięta czasy pierwszych Piastów

Takie odkrycie miało miejsce na terenie północnej Polski: w okolicach Iławy położonej w województwie warmińsko-mazurskim. I choć mówi się o trzewiku, to wcale nie chodzi o fragment buta, lecz okucie pochwy miecza. Jego wstępne datowanie sugeruje, jakoby archeolodzy mieli do czynienia z obiektem liczącym ponad tysiąc lat.

Czytaj też: Moc fotowoltaiki wzrosła tam ponad dwukrotnie w ciągu kilku lat. Skutek był niespodziewany

Jak czytamy w poście autora odkrycia, zamieszczonym na Facebooku, odnalazł wspomniany trzewik w jednym z lasów pod Iławą. Wrażenie robi nie tylko jego datowanie, ale również fakt, że mowa o efektownie wykończonym elemencie zachowanym do czasów współczesnych w imponującym stanie.

fot. Michał Młotek

Młotek sugeruje, że prawdopodobnie chodzi o element wyposażenia należący dawniej do wojownika będącego przedstawicielem jednego z pruskich plemion dawniej zamieszkujących te tereny. Trzewiki stosowane w kontekście militarnym miały za zadanie wzmacniać i zabezpieczać pochwę miecza przed uszkodzeniem, ale sporo uwagi przykładano też do aspektu wizualnego. 

Odkrycie dokonane w jednym z lasów pod Iławą ma postać liczącego ponad tysiąc lat trzewika. Nie był to jednak element obuwia, lecz pochwy miecza

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ten niesamowity artefakt trafi na wystawę organizowaną przez Muzeum w Ostródzie. Weteran w poszukiwaniach takich skarbów posiada odpowiednie zezwolenia, umożliwiające mu chociażby legalne korzystanie z wykrywacza metalu. Po dokonaniu znaleziska jego autor skontaktował się z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

Czytaj też: Podziemne obiekty pod piramidami w Gizie. Mity o dawnej cywilizacji okażą się prawdą?

Jak stwierdził w rozmowie z PAP archeolog Łukasz Szczepański, związany z Muzeum w Ostródzie, byłby to piąty trzewik ze wczesnego średniowiecza, który trafił do zbiorów tej placówki. Tego typu dowody wskazują na wyjątkowo dawną obecność ludzi w tej części Polski. Wystarczy wspomnieć, że wydobyty trzewik jest znacznie starszy od samego miasta, w okolicach którego został znaleziony.