Takie odkrycie miało miejsce na terenie północnej Polski: w okolicach Iławy położonej w województwie warmińsko-mazurskim. I choć mówi się o trzewiku, to wcale nie chodzi o fragment buta, lecz okucie pochwy miecza. Jego wstępne datowanie sugeruje, jakoby archeolodzy mieli do czynienia z obiektem liczącym ponad tysiąc lat.
Czytaj też: Moc fotowoltaiki wzrosła tam ponad dwukrotnie w ciągu kilku lat. Skutek był niespodziewany
Jak czytamy w poście autora odkrycia, zamieszczonym na Facebooku, odnalazł wspomniany trzewik w jednym z lasów pod Iławą. Wrażenie robi nie tylko jego datowanie, ale również fakt, że mowa o efektownie wykończonym elemencie zachowanym do czasów współczesnych w imponującym stanie.
Młotek sugeruje, że prawdopodobnie chodzi o element wyposażenia należący dawniej do wojownika będącego przedstawicielem jednego z pruskich plemion dawniej zamieszkujących te tereny. Trzewiki stosowane w kontekście militarnym miały za zadanie wzmacniać i zabezpieczać pochwę miecza przed uszkodzeniem, ale sporo uwagi przykładano też do aspektu wizualnego.
Odkrycie dokonane w jednym z lasów pod Iławą ma postać liczącego ponad tysiąc lat trzewika. Nie był to jednak element obuwia, lecz pochwy miecza
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ten niesamowity artefakt trafi na wystawę organizowaną przez Muzeum w Ostródzie. Weteran w poszukiwaniach takich skarbów posiada odpowiednie zezwolenia, umożliwiające mu chociażby legalne korzystanie z wykrywacza metalu. Po dokonaniu znaleziska jego autor skontaktował się z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Czytaj też: Podziemne obiekty pod piramidami w Gizie. Mity o dawnej cywilizacji okażą się prawdą?
Jak stwierdził w rozmowie z PAP archeolog Łukasz Szczepański, związany z Muzeum w Ostródzie, byłby to piąty trzewik ze wczesnego średniowiecza, który trafił do zbiorów tej placówki. Tego typu dowody wskazują na wyjątkowo dawną obecność ludzi w tej części Polski. Wystarczy wspomnieć, że wydobyty trzewik jest znacznie starszy od samego miasta, w okolicach którego został znaleziony.