Moneta została wydobyta niedaleko Jerozolimy i ma co najmniej 2500 lat. Jak wyjaśniają archeolodzy, wybity ze srebra artefakt potwierdza, iż w starożytnej Judei był prowadzony handel z wykorzystaniem walut. Moneta powstała w VI lub V wieku p.n.e., gdy owe tereny znajdowały się w rękach dynastii Achemenidów wywodzącej się z Persji.
Co ciekawe, ten rzadko spotykany środek płatniczy został podzielony na dwie części, co mogło być sposobem na redukcję jego wagi. Wydobyta w czasie prac archeologicznych prowadzonych w związku z planowaną budową drogi, moneta stanowi pamiątkę po wydarzeniach sprzed narodzin Jezusa.
Królestwo Judei miało swoją stolicę w Jerozolimie, a osada, na terenie której teraz trwały wykopaliska, mogła powstać w VII wieku p.n.e. Zdaniem badaczy miało to miejsce w tzw. okresie Pierwszej Świątyni, zanim Babilończycy zniszczyli ją i wygnali Żydów w 586 r. p.n.e.
Moneta znaleziona wewnątrz budynku sprzed około 2500 lat stanowi istotne źródło informacji na temat początków handlu na tym obszarze
Moneta nie była oczywiście jedynym odkryciem dokonanym w ostatnim czasie. Uwagę uczestników wykopalisk zwrócił między innymi dom składający się z czterech pomieszczeń, To właśnie tam, na podłodze jednego z pokojów, znajdował się szekel ważący około 11 gramów. Wydaje się, że taka waga była wtedy powiązana z panującym standardem i miała uniwersalny charakter.
Czytaj też: Osada sprzed 2800 lat. W tej części świata to wielkie zaskoczenie
Znalezisko to jest bardzo istotne w kontekście dyskusji na temat początków handlu na Bliskim Wschodzie. Wygląda na to, że ówczesne monety bito poza Izraelem, na przykład na terenie Grecji, Cypru i Turcji. W VI i V wieku p.n.e. zaczęły się ona natomiast pojawiać w Izraelu. Jeśli zaś chodzi o pierwsze monety w historii, to szacuje się, iż wybijano je około VII wieku p.n.e. w królestwie Lidii, na terenach dzisiejszej Turcji. Poza tym podobny proceder odbywał się w greckich miastach położonych na wybrzeżu Jońskim.