Badacze działali na terenie dawnego pałacu królewskiego w Wyszehradzie. To właśnie tam udało im się zlokalizować ozdoby, które mogły w XIV wieku zdobić suknię noszoną przez Polkę zasiadającą na węgierskim tronie. Wykopaliska przyniosły nawet bardziej imponujące rezultaty, ponieważ ich uczestnicy odnaleźli najstarszy zachowany budynek powiązany z pierwszym pałacem królewskim.
Czytaj też: Wielkie migracje w czasach Rzymu. Niesamowita rekonstrukcja była możliwa nie tylko dzięki historykom
Elżbieta był córką Władysława Łokietka i poślubiła króla Węgier, Karola Roberta. Była także matką króla Węgier i Polski, Ludwika Węgierskiego, a w historii zapisała się między innymi za sprawą ufundowania licznych kościołów. Część z nich przetrwała do czasów współczesnych, między innymi w postaci katedry w Akwizgranie znajdującej się w Niemczech.
Wróćmy jednak do ostatnich wykopalisk. Te doprowadziły do odnalezienia pozostałości rezydencji powstałej za czasów Karola I. Zbudowano ją na ruinach drewnianych zabudowań z końca XIII wieku i najprawdopodobniej nadano formę wieży. W niewielkiej odległości, na poziomie dziedzińca, archeolodzy odkryli natomiast odlane ze srebra i pokryte złotem klamry.
Srebrna biżuteria pokryta złotem mogła należeć do Elżbiety Łokietkówny. Była ona córką Władysława i żoną króla Węgier, Karola Roberta
Jedna z nich została wyposażona w ażurową dekorację i ma około 3,5 centymetra szerokości. Tego typu elementy służyły w czasach średniowiecza do zapinania noszonych przez kobiety sukien. Takie rozwiązanie stosowano aż do XVI wieku, choć ten konkretny artefakt pochodzi z pierwszej połowy XIV stulecia. Odpowiada to czasom, w których żyła Elżbieta Łokietkówna.
Czytaj też: Wydobyli przedmiot sprzed tysięcy lat. Znajduje się na nim napis, który został rozszyfrowany
Dodajmy do tego fakt, iż podobne klamry były przeznaczone dla kobiet wywodzących się z wyższych warstw społecznych, a okaże się, że istnieje całkiem spora szansa, by srebrna biżuteria należała kiedyś do żony króla węgierskiego. W lipcu 1342 roku mąż Elżbiety zmarł, a budynek znacznie powiększono i przebudowano, nadając mu parterową formę. W drugiej połowie XIV wieku wybudowano istniejący do dziś pałac królewski, a wdowa po królu otrzymała dawny apartament na własność. Ostatecznie został on rozebrany pod koniec XIV wieku.