Fragmenty tego, co w przeszłości zapewne było toaletą, zostały znalezione na terenie prowincji Shaanxi w północno-środkowej części Chin. Archeolodzy natrafili na nie na stanowisku Yueyang, a jednym z aspektów prowadzonych przez nich prac jest analiza okolicznych próbek gleby. W ten sposób zamierzają dowiedzieć się, czym dokładnie żywili się ówcześni mieszkańcy.
Czytaj też: Pozostałości ludzkiej osady sprzed 1000 lat. Należały do tajemniczej cywilizacji
Szacuje się, iż obiekt ten powstał w czasie pomiędzy Okresem Walczących Królestw a początkiem dynastii Han. Nie to jest jednak w całej sprawie najbardziej zaskakujące. Wcześniej naukowcy zakładali bowiem, że wynalazek, jakim była spłukiwana toaleta, wywodzi się z wiktoriańskiej Anglii. Między tym okresem a starożytnymi Chinami minęło… sporo czasu.
Kto mógł korzystać z tego typu rozwiązań? W tym przypadku mocnymi kandydatami wydają się wysoko postawione osoby z chińskiego dworu, takie jak Qin Xiaogong (381-338 p.n.e.) lub jego ocjec Qin Xian’gong (424-362 p.n.e.). Innym podejrzanym wydaje się Liu Bang, pierwszy cesarz dynastii Han (206-195 p.n.e.). Osoby te miałyby rezydować w miejscowym pałacu, który był wykorzystywany w celach administracyjnych.
Do tej pory zakładano, że spłukiwana toaleta to wynalazek wywodzący się z wiktoriańskiej Anglii
Jako że toaleta zachowała się jedynie częściowo, to archeolodzy mają niewielkie pole do popisu, jeśli chodzi o jej rekonstrukcję. Muszą więc domyślać się, jak wyglądała jej górna część. Nie jest nawet pewne, czy osoba korzystająca z tego typu udogodnień miała możliwość ustawienia się w pozycji siedzącej w czasie defekacji. Biorąc pod uwagę wizerunki pochodzące z okresu dynastii Han, najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym użytkownicy kucali nad miską.
Czytaj też: Pałac sprzed 4500 lat odkryty w południowym Iraku. To pozostałość najpotężniejszej starożytnej cywilizacji
Yueyang było stolicą Królestwa Qin przez około 35 lat. Stanowiło także historyczną, bo pierwszą stolicę dynastii Han. Właśnie wtedy doszło do zburzenia pałaców, a uzyskana w ten sposób przestrzeń została wykorzystana w formie pól uprawnych. Szczególnie ciekawe mogą być wyniki badań zebranych próbek gleby, choć jak na razie analizy dostarczyły przede wszystkim informacji na temat nawozów używanych przez rolników w czasach dynastii Han.