Randkowaniem w internecie zajęli się już naukowcy. Ich badania i wnioski wskazują, jak postępować, by doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca.
Jak radzą Joanne Frost i Dan Ariely z Duke University, nie powinniśmy się bać trudnych pytań ani kontrowersyjnych tematów. Nudny small talk nie przybliży cię do rozmówcy tak jak ożywiona dyskusja.
O co pytać? Oto kilka podpowiedzi:
1. Jaki błąd życiowy sprawił, że nauczyłeś się najwięcej?
2. Z iloma osobami byłaś/eś w związku?
3. Jaka jest twoja najciekawsza fantazja seksualna?
4. Kiedy ostatni raz się z kimś rozstałeś?
5. Czy jesteś nosicielem jakichś chorób przenoszonych drogą płciową?
6. Złamałeś komuś serce?
7. Co sądzisz o aborcji?
Taka rozmowa to okazja, by o potencjalnym partnerze dowiedzieć się jak najwięcej: zobaczyć jego reakcje, poznać emocje, jakie budzą w nim trudne tematy. Warto też mieć z tyłu głowy, że nie musimy zgadzać się we wszystkim.
– Zamiast gonić za ideałem, który nie istnieje, lepiej być z kimś, kto jest wystarczająco dobry – mówi dr Konrad Maj i przestrzega: – Wiele osób ma objawy FOMO (fear of missing out, czyli strach przed tym, że ominie nas coś ważnego – przyp. red.). To poczucie, że coś nam umknie, że gdy nie będziemy online, pojawi się ktoś lepszy, ładniejszy, fajniejszy. To może prowadzić do uzależnienia od randkowania i przeszkodzić w zbudowaniu związku.
Więcej w naszym walentynkowym raporcie „Jak znaleźć partnera w sieci” Agnieszki Fiedorowicz (Focus, luty 2018). Naukowcy tłumaczą, jak się do tego zabrać, by nie popełnić błędów i uniknąć rozczarowań.