Skuter wodny to rodzaj motorówki, jest jednak o wiele
zwrotniejszy i szybszy od niej. Może służyć na przykład do emocjonujących szaleństw na wodzie, wyścigów albo do ciągnięcia narciarzy wodnych lub paralotni.
1 Turbina
Wysysa wodę pod kadłubem i wyrzuca ją gwałtownie do tyłu poprzez dyszę. W efekcie skuter porusza się do przodu na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Najważniejszym elementem turbiny jest śruba, która obracając się zasysa wodę. Znajduje się na końcu wału napędowego, zamknięta w cylindrze nazywanym pierścieniem wydłużaka.
2 Dysza
Znajduje się u wylotu turbiny i służy jednocześnie jako ster. Przez nią wylatuje woda, którą wyrzuca turbina. Skierowanie strumienia w jedną lub drugą stronę zmienia kierunek poruszania się skutera.
3 Uchwyt „gazu”
Skuter prowadzi się jak motocykl. Prędkość jest kontrolowana przez obrót prawego uchwytu lub – w niektórych modelach – pociągnięcie rączki (dźwigni ręcznej) znajdującej się w pobliżu nadgarstka. Skręca się kierownicą. Przy dużej prędkości trzeba się pochylić, aby zrównoważyć siłę odśrodkową.
4 Kadłub
Wykonany z tworzywa sztucznego lub włókien szklanych. Tak zbalansowany, że gdy pojazd się przewróci, automatycznie odzyskuje pionową pozycję.
5 Siedzenie
Ilość pasażerów, których pomieści zależy od modelu.
6 Kluczyk wyłącznika zapłonu
Przywiązany plastikową, rozciągliwą linką do kierownicy. Jeśli prowadzący pojazd wpadnie do wody, klucz automatycznie wypada ze stacyjki i tym samym wyłącza silnik. W ten sposób można uniknąć odpłynięcia maszyny bez kontroli.
7 Układ zasilania
Silnik może być zasilany poprzez gaźnik albo poprzez układ elektronicznego wtrysku paliwa.
8 Silnik
Silniki wodne są dwusuwami o mocy od 80 do 135 KM. Chłodzi je woda. Ich pojemność skokowa wynosi od 700 do 1200 cm3
9 Centrala elektroniczna
Zespół układów elektronicznych kontrolujących działanie silnika i szybkość.
10 Kratka zasysania wody
Pojemność wody zasysanej przez kratkę zależy od liczby obrotów silnika. Osłaniająca ją siatka służy jako filtr.
Pędnik wodnoodrzutowy
Pędnik to urządzenie, które zmienia energię dostarczoną z zewnątrz np. z silnika, na siłę poruszającą jednostkę pływającą np. skuter. Pojazd ten posiada pędnik o napędzie strumieniowym. Zasysana przez niego woda jest wytłaczana przez dyszę w kierunku przeciwnym do tego, w jakim chcemy się poruszać. Po prostu jej strumień „odpycha” skuter od wody. Pędnikiem jest także wiosło. To pędnik o napędzie mięśniowym, o napędzie wiatrowym – żagiel