– Zmieniła świat nie raz, a dwa – czytamy o Marii Skłodowskiej- Curie na stronie rankingu BBC History. – Zapoczątkowała nową dziedzinę nauki – radioaktywność, a jej odkrycia przyczyniły się do opracowania skutecznych metod walki z rakiem.
Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, pierwszą kobietą z tytułem profesora na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, która dwukrotnie otrzymała Nobla. – Miała niezwykły wachlarz osiągnięć – tłumaczy Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Historii Nauki, która nominowała Polkę do ankiety.
Oprócz osiągnięć naukowych zasłużyła się jako silna osobowość. Kobieta-inspiracja! Walczyła z uprzedzeniami płciowymi i mierzyła się z losem cudzoziemki. Dzięki uporowi i talentowi dokonała odkryć, które zmieniły świat. Jest dowodem na to, jak wykształcenie zmieniło sytuację kobiet na początku XX wieku.
Podczas I wojny światowej z narażeniem życia jeździła samochodem z aparatami rentgenowskimi pod Verdun. Specjalnie po to zrobiła prawo jazdy! Żeby dostać się wtedy na front, należało uzyskać pozwolenie ministra wojny. Maria była tak „namolna”, że w końcu je dostała. W ministerstwie mieli już dość tej „potwornej baby”, jak mówili. Chcieli, żeby sobie poszła. Nieważne, czy coś się jej stanie, czy zginie. Ważne było, żeby już ich nie nękała. Maria wiedziała, że jeżeli człowiek chce coś osiągnąć, musi być uparty i dać z siebie wszystko.
Fragment artykułu Adama Węgłowskiego „Jej biografia jest lekturą w Japonii, ale nie u nas…”.
Ranking: „100 kobiet, które zmieniły świat”
Plebiscyt na najważniejsze kobiety w historii przeprowadził prestiżowy miesięcznik BBC History Magazine. – Poprosiliśmy czytelników, żeby wskazali te kobiety, które ich zdaniem miały największy wpływ na bieg historii – czytamy na stronie magazynu. Eksperci BBC nominowali po 10 kobiet w 10 kategoriach takich jak ekonomia, literatura, sport, polityka i działalność społeczna, technologia i nauka, media i kultura, eksploracja, religia i filozofia. Głosować mógł każdy.
Na podium znalazły się też Rosa Parks (1913–2005) – afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka walcząca z segregacją rasową i Emmeline Pankhurst (1858–1928)- założycielka ruchu brytyjskich sufrażystek.
Pełną listę znajdziesz na stronie rankingu.
Prezentujemy pierwszą trzydziestkę najbardziej wpływowych kobiet wg magazynu BBC History:
- Maria Skłodowska-Curie
- Rosa Parks
- Emmeline Pankhurst
- Ada Lovelace
- Rosalind Franklin
- Margaret Thatcher
- Angela Burdett-Coutts
- Mary Wollstonecraft
- Florence Nightingale
- Marie Stopes
- Eleonora Akwitańska
- Maria z Nazaretu
- Jane Austen
- Królowa Budyka
- Diana, księżna Walii
- Amelia Earhart
- Królowa Wiktoria
- Josephine Butler
- Mary Seacole
- Matka Teresa
- Mary Shelley
- Caryca Katarzyna II Wielka
- Vera Atkins
- Kleopatra
- Elizabeth Fry
- Mary Anning
- Joanna d’Arc
- Izabela I Katolicka
- Św. Katarzyna ze Sieny
- Wangari Maathai