Polska węglem stoi – statystyki nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości. Spalanie węgla to u nas podstawowa metoda produkcji elektryczności, a także ogrzewania domów (co przekłada się m.in. na http://www.focus.pl/czlowiek/czym-jest-smog-i-jak-nam-zagraa-powietrze-ktre-szkodzi-14292). Elektrownię jądrową wciąż mamy w – coraz bardziej mglistych – planach, a źródła odnawialne stanowią margines.
Czy to się może zmienić? Na pewno nie szybko – przestawienie sektora energetycznego z węgla np. na paliwo jądrowe musiałoby trwać dziesięciolecia. Równie długo przyjdzie nam czekać na http://www.focus.pl/technika/kto-opanuje-energi-termojdrow-11659. Na razie więc pozostają nam inne rozwiązania. Jakie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Maria Śmietanka, koordynator w obszarze bezpieczna, czysta i efektywna energia z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE oraz prof. Bartłomiej Nowak, ekspert od prawa energetycznego z Akademii Leona Koźmińskiego.
Przy okazji polecam audycje archiwalne o inteligentnych miastach, współpracy nauki i biznesu oraz technologiach przyszłości.
Uwaga – zmiana pory emisji audycji! Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 marca o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!