Wielkie odkrycia w Bieszczadach. Poszukiwacze natknęli się na skarby z zupełnie innych epok

Wielkim osiągnięciem mogą pochwalić się przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Galicja”. To właśnie im udało się odnaleźć obiekty pochodzące sprzed setek a nawet tysięcy lat.
Wielkie odkrycia w Bieszczadach. Poszukiwacze natknęli się na skarby z zupełnie innych epok

Działania prowadzili w lasach wchodzących w skład Nadleśnictwa Baligród. Wśród dokonanych odkryć wymieniają wykonany z brązu sztylet, broń zwaną puginałem oraz mosiężny pierścień. Zabezpieczone artefakty trafiły ostatecznie na wystawę Muzeum Historycznego w Sanoku.

fot. Artur Hejnar

Czytaj też: Dziwne obiekty były ukryte w lodowcu. Naukowcy próbują wyjaśnić, z czym mają do czynienia

W przypadku wspomnianego puginału, czyli swego rodzaju miecza wykorzystywanego w średniowieczu, początkowo nie było pewności, że faktycznie chodzi o cenny zabytek. Dopiero bliższe oględziny wykazały, iż mowa o dobrze zachowanym orężu pochodzącym sprzed wieków.

Za odkryciami dokonanymi w Bieszczadach stoją przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Galicja”. Udało im się odnaleźć mosiężny pierścień, średniowieczny puginał oraz brązowy sztylet

Co ciekawe, wstępnie znalazcy uznali, że może chodzić o broń, która była używana w czasie pierwszej wojny światowej. Wskazywała na to lokalizacja znaleziska, położona niedaleko umocnień z pierwszej połowy XX wieku. W pobliżu leżał również carski bagnet, co nadawało dodatkowego sensu teorii o pochodzeniu z okresu pierwszej wojny światowej. Kiedy odkrycie trafiło w ręce archeologów, ci zrozumieli, iż mają do czynienia ze średniowieczną pamiątką.

fot. Artur Hejnar

Inny ze znalezionych na południu Polski obiektów, czyli mosiężny pierścień, najprawdopodobniej był wykorzystywany w XIX wieku. Z kolei wykonany z brązu sztylet może być najstarszym z trzech opisywanych artefaktów. Zdaniem samych zainteresowanych stanowi on dowód na obecność ludzi w Bieszczadach już przed tysiącami lat. 

Czytaj też: Prehistoryczna osada zawiera ogromny monolit. Archeolodzy odkryli przerażający sekret tego miejsca

fot. Artur Hejnar

Broń trafiła do specjalistów, którzy powinni podzielić się dodatkowymi informacjami na jej temat. Znalezisko miało miejsce w pobliżu miejscowego potoku, a archeolodzy zapowiadają dalsze poszukiwania w tej okolicy. Być może uda się dzięki nim dokonać kolejnych odkryć, które pozwolą lepiej zrozumieć ludzką działalność w tym regionie. Trzy wydobyte artefakty będą wkrótce dostępne dla zwiedzających Muzeum Historyczne w Sanoku. Nam pozostaje natomiast czekać na kolejne doniesienia o znaleziskach w bieszczadzkich lasach.