W Brazylii ulewne deszcze odsłoniły wyjątkową skamieniałość dinozaura

Brazylijscy naukowcy odkryli skamieniałość jednego z najstarszych dinozaurów na świecie. Nie udałoby się to, gdyby nie ulewne deszcze w południowym stanie Rio Grande do Sul, które przyspieszyły naturalny proces erozji.
Gdyby nie ulewne deszcze w regionie, skamieniałości nie udałoby się znaleźć /Fot. Rodrigo Temp Müller

Gdyby nie ulewne deszcze w regionie, skamieniałości nie udałoby się znaleźć /Fot. Rodrigo Temp Müller

Skamieniałość znaleziona obok zbiornika wodnego w gminie Sao Joao do Polesine ma ok. 233 mln lat, według paleontologa Rodrigo Tempa Müllera, który kierował zespołem z Federal University of Santa Maria. Tych twierdzeń jeszcze nie udało się zweryfikować, ani tym bardziej opisać w czasopiśmie naukowym.

Skamieniałość sprzed 233 milionów lat to szczątki 2,5-metrowego dinozaura

Dinozaur żył w triasie, gdy wszystkie kontynenty były częścią jednej masy lądowej zwanej Pangeą. Drapieżnik szczytowy odkryty w Rio Grande do Sul należy do herrezaurów – rodziny dinozaurów, które kiedyś wędrowały po ziemiach, które obecnie stanowią Brazylię i Argentynę. Rozmiar kości wskazuje, że za życia dinozaur miał ok. 2,5 m długości.

Czytaj też: Takiego szkieletu nie było od 100 lat. To nowy gatunek dinozaura

W ciągu zaledwie czterech dni zespół skrupulatnie przekopał stanowisko, ostrożnie wyjmując blok skały zawierający cały szkielet. Następnie blok ten przetransportowano do laboratorium w celu dalszej analizy.

Dr Rodrigo Temp Müller mówi:

Początkowo wydawało się, że to tylko kilka odizolowanych kości, ale gdy odsłoniliśmy materiał, mogliśmy zobaczyć, że mamy prawie kompletny szkielet.

Szczątki są niezwykle dobrze zachowane i potencjalnie mogą być drugim najbardziej kompletnym szkieletem herrezaura, jaki kiedykolwiek znaleziono. Naukowcy spróbują teraz ustalić, czy skamielina należy do już znanego gatunku, czy do nowego rodzaju. Oczekuje się, że prace te zajmą kilka miesięcy.

W Brazylii odkryto szczątki herrezaura, jeszcze nie wiadomo, jakiego gatunku /Fot. Rodrigo Temp Müller

To nie pierwszy raz, kiedy zespół Müllera dokonał ekscytującego znaleziska w tym regionie. W 2019 r. uczeni ogłosili odkrycie kolejnego mięsożernego dinozaura z okresu triasu – Gnathovorax cabreirai. Co ciekawe, również były to szczątki herrezaura, który żył mniej więcej w tym samym czasie, co nowo odkryty okaz.

Odkrycie może pomóc w wypełnieniu luki ewolucyjnej między tymi wczesnotriasowymi drapieżnikami a późniejszymi, dobrze znanymi teropodami, takimi jak Tyrannosaurus rex. G. cabreirai i nowy okaz istniały dziesiątki milionów lat przed tymi gigantami.

Czytaj też: Gigantyczny okaz dinozaura stanie na muzealnej wystawie. Nie wiadomo, jak ma na imię

Skamieniałości częściej pojawiają się po deszczach, ponieważ woda odsłania materiały, usuwając osad, który je pokrywa, w zjawisku znanym jako wietrzenie. W Rio Grande do Sul odnotowano rekordowe opady deszczu na początku tego roku. Spowodowało to niszczycielskie powodzie w maju, które zabiły co najmniej 182 osoby.