Wjadą na front i nie będą miały litości. Nowe roboty bojowe dla Sił Specjalnych USA

Amerykańskie Siły Specjalne doczekają się wyjątkowego sprzętu, który trafi do nich prosto z Francji, bo tak się składa, że to firma KNDS France Robotics doczekała się kontraktu na dostarczenie 10 systemów robotycznych NERVA-LG.
Wjadą na front i nie będą miały litości. Nowe roboty bojowe dla Sił Specjalnych USA

W ręce specjalsów USA wpadła technologia, która przekształca współczesne pola walki

NERVA-LG to zaawansowany system robotyczny, który jest znany ze swojej lekkiej, wytrzymałej konstrukcji i elastyczności operacyjnej. Swoimi rozmiarami przypomina zdalnie sterowany samochodzik, a w terenie porusza się z użyciem czterech kół owleczonych oponami terenowymi. Został wyposażony w cztery kamery wysokiej rozdzielczości i czuły mikrofon, dzięki czemu jest zdolny do zbierania kluczowych informacji w różnorodnych środowiskach. Jak na robota naziemnego przystało, nie można odjechać nim zbyt daleko przez ograniczony zasięg łączności, który wynosi 1000 metrów na otwartym terenie i 300 metrów w obszarach miejskich. Jego sekret tkwi jednak we wszechstronności.

Czytaj też: Ulepszyli latający ideał stealth. Najpotężniejsze myśliwce trafiły do produkcji w USA

Jednym z wyróżniających się elementów systemu jest jego modułowość – ponad 20 wymiennych “zestawów misji” pozwala na dostosowanie robota do różnych scenariuszy, takich jak:

  • Wykrywanie zagrożeń CBRN (chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych)
  • Neutralizacja improwizowanych ładunków wybuchowych (IED)
  • Lokalizacja ofiar i wsparcie ratownicze
  • Bliskie wsparcie bojowe

Czytaj też: Poderwali potężne myśliwce z pokładu i ruszyli do ataku. Piloci USA stworzyli historię w Jemenie

Wszystko to przy możliwości funkcjonowania w półautonomicznym trybie, który zmniejsza obciążenie personelu, umożliwiając siłom specjalnym skupienie się na podejmowaniu kluczowych decyzji, podczas gdy robot zajmuje się rozpoznaniem i wykrywaniem zagrożeń. Dlatego też NERVA-LG to nie tylko narzędzie do rozpoznania, bo tego typu robot symbolizuje również szerszą zmianę w strategii wojskowej. Dzięki zaawansowanym systemom obrazowania, czujnikom i niskiemu sygnaturze termicznej, system może działać w sposób dyskretny, zapewniając sukces misji przy minimalnym ryzyku wykrycia przez wroga.

Czytaj też: Nowy rozdział w historii lotnictwa właśnie się rozpoczął. USA pokazuje drogę do przyszłości

Chociaż skupienie się wojsk całego świata na dronach ma miejsce zwłaszcza od kilku lat, to NERVA-LG ma już ponad dekadę na karku. Ten robot naziemny został bowiem zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie obronnej Eurosatory w 2012 roku i jest stale udoskonalany. Korzystając z zebranych doświadczeń, firma KNDS obok NERVA-LG rozwija również inne zaawansowane projekty, takie jak CENTURIO do rozpoznania ładunków wybuchowych oraz oparty na sztucznej inteligencji ULTRO , który bada rozwiązania z zakresu mobilności autonomicznej. Projekty te zapowiadają przyszłość, w której systemy bezzałogowe odegrają integralną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i skuteczności operacji wojskowych. Siły Specjalne USA właśnie taką przyszłość zweryfikują.