Mogli się o tym przekonać naukowcy stojący za odkryciem pozostałości osady. Pochodząca z czasów prehistorycznych stanowi źródło informacji na temat jednych z pierwszych mieszkańców całego regionu. Zidentyfikowali między innymi pozostałości rowu wyznaczającego granice osady. Poza tym dotarli do otworów po słupach, dawniej będących zapewne częściami budynków.
Czytaj też: Przełomowe ustalenia na temat pierwszych ludzi. Archeolodzy odnaleźli podwodny most
Wskazuje to na istnienie prostej infrastruktury. O obecności ludzi świadczą fragmenty ceramiki i dowody na istnienie zagród, w których mogły być trzymane zwierzęta. Dalsze wykopaliska odsłoniły pozostałości ludzkiego osadnictwa z czasów rzymskich. Na północ od tego, co było dawniej osadą, uczestnicy ekspedycji natknęli się na kości człowieka.
Placówka Rolls-Royce jest miejscem, w którym testowane są między innymi silniki odrzutowe. Wykopaliska odsłoniły jednak pozostałości prehistorycznej osady
I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż dawniej zamieszkiwał on okolicę, to archeolodzy nie są co do tego przekonani. Ich zdaniem mógł to być ktoś całkowicie obcy. W myśl innego scenariusza chodziło o osobę wygnaną z osady bądź celowo pochowaną poza jej granicami. Wskazuje na to sposób pochówku – najwyraźniej przeprowadzonego bez specjalnych honorów.
Sama obecność ludzi w Bristolu i okolicach sięgająca czasów prehistorycznych nie powinna nikogo zaskakiwać. Istniejące dowody na tego typu procesy wskazują na osadnictwo w wykonaniu przedstawicieli naszego gatunku zachodzące już w paleolicie. Na przestrzeni epok występowały tam grupy, które były obecne na miejscu także w okresie rzymskim, jak i w czasach średniowiecza oraz najazdów wikingów.
Czytaj też: Wojna między Rzymem a Kartaginą znowu o sobie przypomniała. To za sprawą fascynującego znaleziska
Fascynujący wydaje się fakt, jak ogromny postęp cywilizacyjny i technologiczny nastąpił na tym obszarze. Placówka wykorzystywana do testowania najbardziej zaawansowanych rozwiązań służących do eksploracji kosmosu znajduje się w tym samym miejscu, które tysiące lat wcześniej tworzyło osadę z okresu przejściowego między łowiecko-zbierackim a osiadłym trybem życia.