Dzieło rodem z filmów wkracza na front. V-BAT to kompaktowa maszyna redefiniująca możliwości wojskowe
Dron V-BAT firmy Shield AI przeszedł ostatnio istotne modernizacje, które czynią z niego niezwykle wszechstronne i efektywne narzędzie na współczesnym polu walki. Integrując teraz możliwości charakterystyczne dla większych bezzałogowych systemów powietrznych klasy 4 i 5 w kompaktowej ramie klasy 3, V-BAT oferuje unikalne połączenie mobilności i zaawansowania technologicznego. Wizualnie wyróżnia się z kolei swoją jednosilnikową konstrukcją z wentylatorem kanałowym, umożliwiającą pionowy start i lądowanie (VTOL). Dzięki temu dron może operować w środowiskach o ograniczonej przestrzeni, czyli na pokładach okrętów, w środowiskach miejskich czy improwizowanych bazach. Konstrukcja tego roweru eliminuje z kolei potrzebę stosowania skomplikowanej infrastruktury startowej, a wentylator kanałowy poprawia bezpieczeństwo, eliminując ryzyko kontaktu z otwartymi śmigłami.
Czytaj też: Nie powstrzymały ich nawet sankcje. Rosyjskie niebo znów pełne nowych myśliwców

Najnowsze aktualizacje znacząco poprawiły osiągi drona V-BAT. Jego ogólny czas lotu przekracza obecnie 13 godzin, co odpowiada zasięgowi operacyjnemu około 20,9 km. Nośność wzrosła z kolei do 18,1 kg, co umożliwia zabranie szerokiego zestawu sensorów i wyposażenia potrzebnego w różnych scenariuszach misji, choć nie tak dużego, jak w przypadku po prostu większych dronów.

Kluczową innowacją jest jednak integracja systemu autonomicznego pilota Hivemind opracowanego przez Shield AI. Dzięki temu V-BAT może wykonywać misje autonomicznie w środowiskach pozbawionych sygnału GPS i komunikacji, podejmując decyzje w czasie rzeczywistym i adaptując się do zmieniających się warunków bez udziału operatora. Funkcjonalność ta jest szczególnie cenna w obszarach działań o wysokim poziomie zakłóceń elektronicznych.

Czytaj też: Spoczywała na dnie przez 82 lata. Dopiero teraz odkryli maszynę zestrzeloną przez nazistów
V-BAT obsługuje różne typy wyposażenia, a w tym kamery elektrooptyczne/podczerwieni (EO/IR), radar SAR, a także urządzenia do walki elektronicznej. Może być wykorzystywany do zadań rozpoznania, nadzoru, akwizycji celów, zakłóceń elektronicznych, a także do ataków precyzyjnych, czyli funkcji zarezerwowanej dotąd dla większych dronów bojowych. Do tej pory był wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną USA, Korpus Piechoty Morskiej i Straż Przybrzeżną, a jego sprawność w warunkach wojny elektronicznej, bo m.in. na Ukrainie, udowodniła odporność na zakłócenia GPS i przerwy w łączności, potwierdzając tym samym jego przydatność w realnych warunkach bojowych. Jako że ciągle rozwijany V-BAT wpisuje się w szerszy trend rozwoju kompaktowych, inteligentnych dronów, możemy być pewni, że będzie odgrywać coraz większą rolę we współczesnych konfliktach.