Shell ogłosił, “zaprzestanie dalszej działalności wydobywczej na Alasce w najbliższej przyszłości”. Zdaniem aktywistów z Greenpeace jest to ogromne zwycięstwo ponad http://www.focus.pl/czlowiek/trzy-miesiace-za-baner-11470 i uświadomić światu, że odwierty na Arktyce są globalnym problemem.
– Apel o zaprzestanie odwiertów ropy w Arktyce poparło niemal 7,5 miliona ludzi na całym świecie. Decyzja Shella to radosna wiadomość dla wszystkich, którzy nie zgadzają się na niszczenie Arktyki przez koncerny paliwowe – komentowała Magdalena Figura z Greenpeace Polska, koordynatorka kampanii na rzecz różnorodności biologicznej.
W sierpniu informowaliśmy o tym, że http://www.focus.pl/przyroda/zielone-swiatlo-dla-odwiertow-na-arktyce-12849.
Shell otrzymał wtedy zgodę na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej w głębinach Oceanu Arktycznego na północ od Alaski. Koncern wydał już ok. 7 mld dolarów na poszukiwania złóż w Arktyce. W 2012 roku doszło w tym regionie do serii wypadków. Jeden z nich polegał na utracie kontroli nad ogromną platformą, z której straż musiała ratować pracowników. Od tamtej pory firma nie prowadziła żadnych działań na tym obszarze.
Władze USA szacują, że na Arktyce znajduje się ok. 20 proc. światowych złóż ropy i gazu. Decyzję władz krytykowały głównie organizacje ekologiczne, które podkreślały, że odwierty prowadzone w tych dziewiczych rejonach świata mogą spowodować prawdziwą katastrofę przyrodniczą.
Czytaj więcej:
- http://www.focus.pl/technika/polska-technologia-sprawdzi-sie-w-arktyce-12318
- http://www.focus.pl/czlowiek/trzy-miesiace-za-baner-11470
- http://www.focus.pl/przyroda/arktyka-jest-coraz-ciemniejsza-10882
- http://www.focus.pl/przyroda/w-arktyce-najcieplej-od-44-tysiecy-lat-10497