Łącznie archeolodzy doliczyli się aż 430 takich artefaktów. Badania na tym obszarze, obejmującym cmentarz w Yicheng, trwały od 2007 roku. Na przestrzeni lat odnaleziono tam ponad 600 pochówków, a także 20 wykopanych w ziemi otworów, w których umieszczono konie i rydwany. Jakby tego było mało, naukowcy zebrali informacje na temat dynastii zachodniej Zhou.
Czytaj też: Zaskakujące odkrycie w Pompejach. Zniszczone przez wulkan miasto skrywa prawdziwe dzieła sztuki
Co wiemy na temat kobiety, dla której przeznaczony był grobowiec wymieniony w tytule? W chwili śmierci miała od 31 do 34 lat, a do grobu złożono ją w pozycji leżącej z wyprostowanymi kończynami. Zdaniem uczestników wykopalisk była to szlachcianka średniego szczebla, która mieszkała na tym obszarze w środkowo-zachodnim okresie Zhou, trwającym w latach 1046–771 p.n.e.
Łącznie w grobowcu chińskiej szlachcianki znaleziono aż 430 przedmiotów. Zmarła miała w momencie śmierci od 31 do 34 lat
Dokładniejsze oględziny wydobytych z grobowca artefaktów wykazały ogromną różnorodność. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż 430 przedmiotów podzielono na 93 grupy, obejmujące między innymi ceramikę, wyroby z brązu czy jadeitu. Z pewnością tak ogromna liczba przedmiotów grobowych nie byłaby przeznaczona dla osoby wywodzącej się z niższych warstw społecznych.
Czytaj też: Brązowa tabliczka z czasów starożytnych. Ten artefakt zdradza tajemnicę ówczesnego społeczeństwa
Umieszczanie takich artefaktów było bardzo powszechną praktyką. Potwierdzające to dowody znajdowano niemal na całym świecie. Innymi słowy, wraz ze szczątkami zmarłych w grobach umieszczano różnego rodzaju przedmioty. Te, jak możemy się domyślać, miały zapewniać takim osobom wsparcie w życiu pozagrobowym. Zdarzało się, że ze zmarłymi chowano także ich zwierzęta, a nawet powiązanych z nimi ludzi, na przykład żony bądź służbę. W grobowcu chińskiej szlachcianki również znaleziono szczątki zwierzęcia. Wydaje się, iż zostało ono złożone w ofierze, być może w celu zyskania przychylności dla zmarłej.