Napis na kamieniu zdradza sekrety islamu. Ma zaskakujące powiązanie z Mahometem

Do niecodziennych wniosków doszli autorzy badań poświęconych pewnemu paleoarabskiemu napisowi. Znaleziona na kamieniu inskrypcja najprawdopodobniej pochodzi od towarzysza islamskiego proroka Mahometa.
Napis na kamieniu zdradza sekrety islamu. Ma zaskakujące powiązanie z Mahometem

Tym człowiekiem miał być Hanzalah bin Abi Amir. Sama skała znajdowała się natomiast niedaleko opuszczonego meczetu w Arabii Saudyjskiej. Ustalenia są niezwykle istotne, ponieważ to dopiero drugi znany nauce napis, który udało się powiązać z postacią Mahometa. 

Czytaj też: Wielkie odkrycia w Bieszczadach. Poszukiwacze natknęli się na skarby z zupełnie innych epok

Artykuł poświęcony dokonaniom naukowców znajduje się w Journal of Near Eastern Studies. Prorok islamu, który był zarazem założycielem pierwszej wspólnoty muzułmańskiej przekształconej z czasem w państwo religijne, stanowi niezwykle istotną figurę wśród wyznawców tej religii. 

Eksperci poświęcają sporo uwagi inskrypcjom pochodzącym z pierwszych etapów rozwoju islamu, jednak ich autorstwo okazuje się często trudne do określenia. Z tego względu ostatnie sukcesy, pozwalające na rozpoznanie człowieka, który wykonał napis, wzbudziły niemałe poruszenie wśród naukowców.

Co istotne, inskrypcja pochodzi z VII wieku. Był to okres “raczkowania” islamu, poprzedzający moment, w którym ta religia zdominowała Arabię Saudyjską. Z drugiej strony, pojawiły się głosy wskazujące na pewne wątpliwości co do tożsamości osób odpowiedzialnych za powstanie napisu.

Badany przez naukowców napis został wykonany pismem paleoarabskim. Wydaje się, że autorem inskrypcji mógł być towarzysz Mahometa

Jak wyjaśniają naukowcy związani z tematem, wbrew panującemu powszechnie przekonaniu wiedza na temat początków islamu jest relatywnie niewielka. Mowa wręcz o dość tajemniczym okresie, dlatego każda nowa informacja okazuje się na wagę złota. Początek całej historii związanej z tytułową inskrypcją miał miejsce w 2021 roku, kiedy uwagę badaczy zwrócił intrygujący napis znajdujący się na kamieniu oddalonym o około 100 metrów od dawnego meczetu.

Czytaj też: Miasto wypełnione kopcami zostało nagle opuszczone. Ta zagadka właśnie stała się jeszcze dziwniejsza

Słowa zapisano pismem paleoarabskim, a swobodne tłumaczenie napisu brzmi następująco: W twoim imieniu, nasz Panie, jestem Ḥanẓalah [syn] ʿAbd-ʿAmr-a, wzywam, abyś był pobożny wobec Boga. Druga część to z kolei: W twoim imieniu, nasz Panie, jestem `Abd al- Uzzē, syn Sufyāna, wzywam, abyś był pobożny wobec Boga.

Imię Ḥanẓalah było dość rzadkie, a do tego naukowcom udało się znaleźć człowieka, którego ojcem był ʿAbd-ʿAmr. Poszukiwany mężczyzna okazał się członkiem plemienia Aws zamieszkującego Yathrib, a w literaturze islamskiej zazwyczaj opisuje się go jako towarzysza Mahometa.