Izraelscy archeolodzy podczas wykopalisk archeologicznych na terenie wydm Nitzana na pustyni Negew natrafili na ślady starożytnego ogniska. Było to zapewne miejsce chwilowego postoju dla grupy nomadów przemierzających te tereny – donosi BBC, powołując się na informacje z facebookowego profilu Israel Antiquity Authority.
Stanowisko badawcze początkowo datowano na 4000-7500 lat, ale po głębszej analizie stwierdzono, że miejscowe ślady po biwaku dawnych nomadów są raczej młodsze niż starsze. Znaleziono tutaj m.in. kamienie ze śladami ognia, krzemienie, a nawet prymitywne fragmenty naczyń. Jednak nie to najbardziej przykuło uwagę naukowców.
Czytaj też: Epokowe odkrycie trafia na śmietnik historii. Data przybycia pierwszych ludzi do Ameryki jest zupełnie inna
Jaja strusi sprzed 4 tys. lat. Wiadomo, kto tutaj „biwakował”
Osiem strusich jaj zupełnie zaskoczyło badaczy. Oczywiście po tylu tysiącach lat pozostały one bez zawartości, w dodatku nieco rozgniecione i z pokruszoną skorupką. Suchy klimat oraz piaszczyste podłoże skutecznie jednak zakonserwowało jaja aż do dzisiaj.
Strusie żyły na wolności na tym terenie jeszcze w XIX wieku, a odkrycia ich jaj nie są zupełną nowością dla światka archeologicznego. Niemniej każde takie znalezisko jest nagłaśniane. Przyjmuje się, że jedno jajo strusia odpowiadało wadze i wartości odżywczej 25 jajom kurzym. Zatem jasnym było, że przyrządzenie dania z jednego jaja nakarmiłoby większą grupę ludzi, w tym przypadku nomadów.
Czytaj też: Pierwsza ceramika w Europie była produkowana tutaj. Zdumiewające, ile tysięcy lat liczy ta „technologia”
Co jest jeszcze ciekawe i na co zwracają uwagę badacze, to to, że nigdy jeszcze nie natrafiono na kości strusi w pobliżu miejsc bytowania człowieka. Może to oznaczać, że starożytni mieszkańcy Bliskiego Wschodu nie zabijali tych zwierząt, a jedynie zajadali się ich jajami.
Znalezisko obecnie trafiło do laboratorium w The Jay and Jeanie Schottenstein National Campus for the Archaeology of Israel. Być może badaczom uda się dowiedzieć coś więcej o kondycji starożytnych strusi, ich diecie i stanie zdrowia.