Rzymskie kosztowności znalezione na wschodzie Polski. Dalsze poszukiwania odsłoniły jeszcze starsze obiekty

Na ogromną różnorodność znalezisk natknęli się archeolodzy działający na Lubleszczyźnie. Ich dokonania są tym cenniejsze, że nigdy przedtem nie zidentyfikowano tam żadnych stanowisk.
Rzymskie kosztowności znalezione na wschodzie Polski. Dalsze poszukiwania odsłoniły jeszcze starsze obiekty

O sprawie poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie. Jak czytamy w facebookowej relacji, znaleziska pochodzące z różnych okresów są efektem działań “Grupy Eksploratorzy” przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym. Ich wysiłki miały miejsce wiosną na terenie pól w Księżpolu. Poszukiwania zaowocowały wydobyciem licznych obiektów, zarówno metalowych jak i ceramicznych.

Czytaj też: Rzymski sarkofag znaleziony w popularnym kurorcie. Archeolodzy trzymają nas w niepewności

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

Poszukiwania objęły stosunkowo niewielkich rozmiarów obszar, mający powierzchnię około 5 hektarów. Dzięki oznaczeniu stanowisk, na których doszło do znalezisk, w przyszłości archeolodzy będą mogli powrócić w te miejsca, aby przeprowadzić zakrojone na szerszą skalę wykopaliska. 

Rzymskie monety w postaci monet z II i III wieku to tylko część dokonanych znalezisk. Poszukiwacze zidentyfikowali też krzemienne narzędzia czy fragmenty ceramiki i średniowiecznych monet

Ale nawet bez dalszych działań już teraz można mówić o wielkim sukcesie. Na liście odkryć znajdują się krzemienne narzędzia o nieokreślonym jeszcze datowaniu, monety z czasów rzymskich, średniowieczne kosztowności oraz ceramika pochodząca z kilku różnych epok, od średniowiecza po czasy nowożytne. Poza monetami na uwagę zasługują fibule, noże i zróżnicowane przedmioty codziennego użytku. 

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

Po zgłoszeniu odkryć do lokalnych władz na miejscu wkrótce zjawili się eksperci, którzy mieli zabezpieczyć teren i przeprowadzić szczegółowe analizy. Dzięki temu poznaliśmy dokładną listę znalezisk. Znajdują się na niej między innymi rzymskie srebrne denary z II i III wieku. Poza tym mowa o XIV-wiecznym groszu praskim, szelągu ryskim Zygmunta III Wazy, półkopiejce rosyjskiej z XVII wieku, srebrnych groszach, szelągu litewskim Jana Kazimierza oraz miedzianej monecie z okresu Księstwa Warszawskiego. 

Czytaj też: Archeolodzy zachwyceni egipskimi artefaktami. Miały konkretne przeznaczenie

Monety trafiły już do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ekspertyzy przeprowadzono w Muzeum Zamojskiego w Zamościu, a ostatecznie zabytki mają trafić na wystawę Muzeum w Biłgoraju. Wielkie brawa należą się przedstawicielom “Grupy Eksploratorzy”, którzy już nie pierwszy raz mogą pochwalić się istotnymi odkryciami. Pozostaje nam życzyć dalszych sukcesów i owocnych poszukiwań w obrębie wyznaczonych wiosną stanowisk.