Wyprodukują rzadkie izotopy w błyskawicznym tempie. Amerykanie tworzą genialny akcelerator

Akcelerator FRIB (Facility for Rare Isotope Beams) znajdujący się na Uniwersytecie Stanu Michigan może zostać wykorzystany do bardzo szybkiego wytwarzania trudno dostępnych izotopów. To za sprawą finansowania przekazanego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. 
Wyprodukują rzadkie izotopy w błyskawicznym tempie. Amerykanie tworzą genialny akcelerator

Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o budowę nowego instrumentu, czyli HTBL (High-Transmission Beam Line). W ostatecznym rozrachunku fizycy będą mogli wykorzystać sprzęt, który umożliwi im poznawanie izotopów powstających za sprawą wyjątkowo ekstremalnych wydarzeń. Zalicza się do nich chociażby eksplozje gwiazd w formie supernowych. 

Czytaj też: Co za plan! Akcelerator RHIC w czerwcu będzie zderzał ze sobą miliardy atomów złota

Za sprawą przeprowadzonych prac modernizacyjnych FRIB zapewni zdecydowanie wyższą wydajność eksperymentów. W praktyce będzie to oznaczało bardziej zaawansowane badania poświęcone izotopom, dotychczas pozostające poza zasięgiem naukowców. Mówi się o pomiarach dotyczących ich masy, ładunku czy prędkości.

Jednym ze szczególnie imponujących aspektów planowanych działań wydaje się możliwość przesyłania cząstek z ogromnymi prędkościami, wynoszącymi prawie połowę prędkości światła. Instrument HTBL zostanie oddelegowany do transportu wiązek rzadkich izotopów generowanych przez separator ARIS do spektrometru bądź innych modułów. 

Izotopy wytwarzane w ramach eksperymentów prowadzonych dzięki modernizowanemu akceleratorowi mogą doprowadzić do rozwikłania największych zagadek wszechświata

Poza tym naukowcy zwracają uwagę na możliwość badania promieni gamma pochodzących z układów bogatych w neutrony czy też prowadzenia analiz poświęconych naładowanym cząstkom powstającym na skutek takich interakcji. Długi na około 70 metrów obiekt składa się między innymi z dwunastu ogromnych magnesów o różnych konfiguracjach tworzących HTBL oraz ośmiu kolejnych, wchodzących w skład spektrometru SPS.

Czytaj też: Przełomowe odkrycie w fizyce podważa wszystko, co wiemy o przepływie prądu

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa HTBL zakończy się najpóźniej w kwietniu 2030 roku. Kiedy już uda się zrealizować ten cel, fizycy będą mieli godny pozazdroszczenia arsenał, z którego będą mogli korzystać w eksperymentach. Te będą poświęcone chociażby tajemnicom złożonych oddziaływań jądrowych, a wyciągnięte wnioski powinny mieć przełożenie zarówno na to, co dzieje się na Ziemi, jak i w znacznie większych skalach spotykanych we wszechświecie.