Rząd szykuje aplikację dla młodzieży. Będzie jak mObywatel dla uczniów

mObywatel odniósł spory sukces, a teraz rząd planuje przyzwyczaić do korzystania z takiego narzędzia także młodszych użytkowników. Powstanie więc aplikacja na bazie mObywatela, odpowiadająca na potrzeby młodzieży.
Polska na MWC 2025, prezentacja mObywatela

Prezentacja mObywatela na MWC 2025

Młodzieżowy mObywatel z mLegitymacją

Aplikacja dla uczniów i młodzieży będzie wykorzystywać wiele elementów mObywatela, ale będzie miała przyjaźniejszy dla młodych użytkowników wygląd. Pierwszym dokumentem, który ma się w niej znaleźć, będzie oczywiście mLegitymacja – cyfrowa wersja legitymacji szkolnej lub studenckiej. To najważniejszy dokument, wydawany Polakom poniżej 18 roku życia. Zapewne z czasem znajdzie się tu także mPrawo jazdy, które będzie można uzyskać w wieku 17 lat.

Czytaj też: Prawo jazdy będzie ważne krócej niż myślisz. Ważne zmiany dla kierowców

Warto dodać, że już teraz niepełnoletni Polacy mogą korzystać z mObywatela i między innymi z mLegitymacji. Aplikacja rządowa została pobrana przez około 115 tysięcy osób poniżej 18 roku życia. Jednak jej interfejs nie zachęca młodzieży do korzystania z niej na co dzień, a dla osób młodszych może być zwyczajnie za trudny. Jeśli więc edukacja w zakresie e-administracji i korzystania z cyfrowego portfela ma ruszyć jeszcze w wieku szkolnym, potrzebne jest nowe rozwiązanie.

mobywatel mlegitymacja
mLegitymacja w mObywatelu. Źródło: Info.mObywatel.gov.pl

O mObywatelu w wersji dla młodzieży poinformował Radosław Maćwiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. Lada moment poznamy więcej szczegółów. mLegitymacja będzie dostępna już od nowego roku szkolnego, kolejne usługi i dokumenty będą dostępne z czasem.

Przy okazji dyrektor COI przypomniał o zaawansowanych pracach nad usługa mStłuczka, dzięki której będzie można zgłosić kolizję drogową bezpośrednio w mObywatelu, co znacznie skróci ścieżkę administracyjną. Czekamy też na wdrożenie czatbota, bazującego na polskim modelu językowym PLLuM. Asystent będzie odpowiadał na pytania, a z czasem dostanie też możliwość automatycznego wypełniania wniosków, umawiania wizyt w urzędach i tym podobne.

Czytaj też: mObywatel dostanie kolejną ważną funkcję. Szkoda, że nie zdąży na wybory 2025

W drodze jest także moduł ePłatności, który znacznie ułatwi wnoszenie opłat w mObywatelu. Będzie można zapłacić między innymi z pomocą Google Pay i Apple Pay za różne sprawy urzędowe. System jest na etapie testów w 60 gminach, ma być dostępny dla wszystkich do końca 2025 roku.

Dyrektor COI przypomniał także o wdrożeniu dyrektywy eIDAS 2.0. Dzięki niej cyfrowe portfele na dokumenty, takie jak nasz mObywatel, będą honorowane także za granicą. Tu również prowadzone są już testy transgraniczne. Oznacza to, że niektóre dokumenty z mObywatela będą honorowane na wyjazdach zagranicznych. Pierwsze wdrożenie zaplanowano na drugą połowę 2026 roku. W planach jest także zunifikowany format prawa jazdy na terenie Unii Europejskiej.