Niesamowite odkrycie naukowców na peruwiańskiej pustyni! Co kryją nowe rysunki z Nazca?

Rysunki z Nazca to termin stosowany względem licznych geoglifów zlokalizowanych na pustyni Sechura w Peru. Najstarsze z nich mają ponad dwa tysiące lat, a niedawno udało się zlokalizować nowe tego typu obiekty.
processed by AtomJPEG  1.5.0n

processed by AtomJPEG 1.5.0n

Ich pochodzenie od dawna fascynowało naukowców, którzy próbowali zrozumieć, kto stworzył te struktury i w jakim celu. Na przestrzeni lat udało się dowiedzieć, iż ich autorami byli rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej powiązani z kulturą Nazca. I choć kwestia przeznaczenia geoglifów pozostaje zagadką, to niedawno pojawiły się nowe ustalenia na ich temat.

Czytaj też: Czego nie wiemy o Saharze? Zagadkowe rysunki ukazują pływające postacie

Były one jednak możliwe nie dzięki ludziom, lecz narzędziom opartym na sztucznej inteligencji. To właśnie one posłużyły do przeanalizowania zgromadzonych danych i rozpoznania około trzystu nieznanych do tej pory rysunków z Nazca. Ustalenia będące pokłosiem ostatnio prowadzonych ekspertyz zostały zaprezentowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Część tych obiektów jest wyjątkowo intrygujących, ponieważ przedstawiają zagadkowe postacie. Ich wygląd jest na tyle nietypowy, że nie powinny dziwić teorie o pozaziemskim pochodzeniu tych geoglifów. Równie imponujące wydają się możliwości zapewniane przez sztuczną inteligencję, ponieważ wystarczyło zaledwie sześć miesięcy, aby niemal podwoić liczbę znanych nauce rysunków z Nazca.

Wcześniej lista zidentyfikowanych obiektów liczyła bowiem około 430 pozycji, a teraz wydłużyła się o kolejnych 303. Co więcej, choć pierwsze z tych peruwiańskich geoglifów zaobserwowano około stu lat temu – w wyniku obserwacji lotniczych – to znakomita większość z nich została opisana na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Jak widać, postęp technologiczny zrobił swoje, a zaangażowanie sztucznej inteligencji stanowi kolejny krok w tym zakresie.

Rysunki z Nazca to grupa geoglifów, które zaczęły powstawać już w okolicach 300 roku p.n.e.

Problematyczny dla identyfikacji z użyciem ludzkich oczu okazał się fakt, iż wiele rysunków z Nazca jest obecnie bardzo słabo widocznych. Upływ czasu sprawił, iż tamtejsze linie nieco się rozmyły, co utrudnia ich śledzenie. Na szczęście komputery nie mają z tym problemu i bardzo skutecznie je rozpoznają. Są przy tym około 20-krotnie szybsze od ludzi.

Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy miała miejsce niedaleko Polski. Naukowcy odkryli zadziwiającą prawdę na jej temat

Co prezentują niedawno odnalezione struktury? Są bardzo zróżnicowane i ukazują między innymi udomowione zwierzęta, odcięte głowy, ryby, ptaki czy też sceny rytualne. Prawdopodobnie najdziwniejszym z rysunków jest ten poświęcony… orce trzymającej w pysku nóż. Poza tym członkowie zespołu badawczego zwrócili uwagę na bardzo istotną kwestię: rysunki z Nazca można podzielić na dwie główne grupy. Do pierwszej zalicza się geoglify typu reliefowego, natomiast do drugiej – typu liniowego. Te pierwsze są mniejsze i bardziej skomplikowane, podczas gdy drugie pokrywają większy obszar i wykorzystują więcej prostych linii.