Wystawa zorganizowana wspólnymi siłami
Wystawa Miłość i obowiązek Powstanie Styczniowe 1863 to efekt wspólnych prac z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i Muzeum Wojska Polskiego. Dzięki temu wśród eksponatów znajdziemy m.in. mundury obraz broń. Ważnym elementem ekspozycji są przedmioty pochodzące z wykopalisk na górze Giedymina w Wilnie z 2017 roku. Gdzie podczas prac rewitalizacyjnych trafiono na ludzkie szczątki powstańców styczniowych straconych w 1864 roku na Placu Łukiskim. Zostały one pochowane na cmentarzu na Rossie w listopadzie 2019 roku, w obecności prezydentów Litwy i Polski.
Czytaj też: Sielanka i brak przemocy? Pierwszym społecznościom daleko było od idylli
Jak czytamy w komunikacie Zamku Królewskiego w Warszawie celem ekspozycji jest nie tylko utrwalenie wiedzy o powstaniu, ale także pobudzenie wyobraźni historycznej, umożliwiającej przywołanie towarzyszących zrywowi zbiorowych i indywidualnych emocji.
Powstanie styczniowe 1863 roku to największa i najdłuższa insurekcja niepodległościowa okresu rozbiorów Polski. Na różnych etapach walki w szeregach powstańców walczyło ponad 200 tys. osób, ale efekty późniejszych rosyjskich represji odczuła znaczna część całego narodu.
Fragmenty wystawy:
Czytaj też: Obraz Rembrandta zaskoczył obecnością rzadkiej substancji. Co skrywa “Straż nocna”?
Wystawie towarzyszą wydarzenia poboczne
Wystawa Miłość i obowiązek Powstanie Styczniowe 1863 jest otwarta od 24 stycznia do 16 kwietnia 2023 roku i można ją zobaczyć w Pałacu Pod Blachą.
Wydarzeniu towarzyszą dodatkowe wydarzenia. W lutym zorganizowana zostanie gra miejska, we współpracy Zamku Królewskiego z Domem Spotkań z Historią. Dla szkół zorganizowana będzie w dniach 6-19 lutego, a dla rodzin z dziećmi w dniach 5, 12, 19 i 26 lutego w godzinach 12-14. Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu 22 255 05 25 lub mailowo pod adresem j.urban[at]dsh.waw.pl.
Wystawa to również cały program edukacyjny dla uczniów, którzy mogą zwiedzić ją z dedykowanym przewodnikiem. Dla rodzin z dziećmi przewidziano Zamkową Akademię Młodego Eksploratora, który odbędzie się 4 lutego o godzinie 10, 11 oraz 12.
Do tego mamy obszerny program edukacyjny dla dorosłych, a wszystkie szczegół są dostępne na dedykowanej stronie internetowej.