Ruszyła kolejna edycja akcji “Adoptuj pszczołę”

Greenpeace Polska po raz kolejny zachęca do udziału w akcji „Adoptuj pszczołę”. Celem tegorocznej edycji jest przeprowadzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy, czyli nowatorskich badań nad pszczołami i dzikimi zapylaczami, prowadzonych we współpracy m.in. z Uniwersytetem Warszawskim.

Akcja społeczna „Adoptuj pszczołę” to największy projekt crowdfundingowy w Polsce. W ciągu trzech lat na wirtualną adopcję pszczół zdecydowało się kilkanaście tysięcy osób.

Akcja “Adoptuj pszczołę” to szansa dla wszystkich, dla których ważny jest los pszczół i owadów zapylających, na zaangażowanie się w ochronę tych pożytecznych owadów. Celem tegorocznej edycji będzie przeprowadzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy, czyli serii badań prowadzonych pod opieką merytoryczną naukowców z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce, między innymi Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dlatego biorąc udział w “Adoptuj pszczołę”, można nie tylko wziąć udział w innowacyjnym projekcie na rzecz ochrony pszczół, ale mieć istotny wkład w rozwój polskiej nauki o zapylaczach.

Aby wziąć udział w akcji “Adoptuj pszczołę”, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie “adoptować” dowolną liczbę pszczół

– W obu edycjach “Adoptuj pszczołę” wzięły udział tysiące osób z całej Polski i to właśnie ich zaangażowanie i wielkie serca sprawiły, że pszczołom w Polsce żyje się teraz lepiej. Oczywiście nadal jest bardzo dużo do zrobienia i musimy dalej działać na rzecz pszczół. Aby robić to skutecznie, niezbędne są badania naukowe, które pozwolą precyzyjniej ustalić, z jakimi problemami borykają się w Polsce pszczoły miodne i dziko żyjące, co im szczególnie szkodzi, co na nie dobrze wpływa i jak ludzie mogą prowadzić swoją działalność tak, żeby pszczoły na tym nie cierpiały. Na te i wiele innych pytań odpowiemy właśnie dzięki Wielkiemu Spisowi Zapylaczy. – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka akcji “Adoptuj pszczołę” w Greenpeace Polska.

Adoptuj pszczołę 3 – Wielki Spis Zapylaczy (2015) from Greenpeace Polska on Vimeo.

Wielki Spis Zapylaczy to projekt badawczy wykorzystujący mechanizmy nauki obywatelskiej. Każdy uczestnik akcji będzie mógł dołączyć do zespołu naukowego i wspólnie z naukowcami badać pszczoły. Dzięki Wielkiemu Spisowi możliwe będzie sprawdzenie liczebności i występowania różnych gatunków pszczół, a także zbadanie, jaki jest ich stan. Badania pozwolą określić, co im szczególnie szkodzi i jakie warunki są dla nich najbardziej odpowiednie, by mogły bezpiecznie żyć i pracować.

Badania w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy przeprowadzi Maciej Ziemiański z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (partnera naukowego akcji) oraz dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie, związani na co dzień z Wigierskim Parkiem Narodowym, założyciele Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda. Nad merytoryką badań czuwa także profesor Waldemar Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pierwsze stanowisko badawcze Wielkiego Spisu Zapylaczy powstało w ogrodzie Królowej Bony na terenie Jazdowa w Warszawie.

Dzięki pierwszej edycji “Adoptuj Pszczołę” udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej edycji, w zeszłym roku, Greenpeace zebrał prawie 150 000 zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i działania związane z ochroną owadów zapylających, między innymi nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, szkolenia dla rolników. Podczas drugiej edycji akcji w Warszawie powstał też ogród miejski dla pszczół i ludzi. Była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce pod względem liczby wspierających – wirtualne pszczoły zaadoptowało ponad 8 tysięcy osób, a założony cel udało się osiągnąć na ponad dwa tygodnie przed jej końcem i to w 120%!

Czytaj więcej: